Archeologové objevili pod egyptským chrámem zlatý a stříbrný poklad

19.09.2022 - Stanislav Mihulka

Archeologové objevili ve skrýši chrámu ve městě Esna zlaté a stříbrné mince. Některé jsou až 1 000 let staré


Reklama

Archeologové objevili v městě Esna na pravém břehu Nilu, asi 55 km jižně od Luxoru, téměř tisíc let starou skrýš se zlatými a stříbrnými mincemi. Mince byly objeveny v prostoru antického chrámu, který byl zasvěcený bohu plodnosti Chnumovi a jeho rodině. Chrám byl zatím odkryt jen zčásti a archeologický průzkum zde stále probíhá. Badatelé si nejsou jistí, proč někdo zanechal tyto mince právě v chrámu. Doufají ale, že jim detailní analýzy napoví víc o historii nalezených mincí.

Zlaté a stříbrné mince nalezené v chrámu v egyptské Esně. (foto: Egyptian Ministry of Tourism and AntiquitiesCC BY 4.0)

Poklad islámských mincí

Objevený poklad zahrnuje mince islámského původu, které byly ražené v různých obdobích, počínaje raným obdobím islámu. Mezi mincemi bylo nalezeno 286 stříbrných mincí králů a království té doby, společně se zlatými mincemi, mincí z Arménie, která byla ražena za vlády krále Lva II ve 13. století, a také bronzovými a mosaznými mincemi Osmanské říše.

TIP: V Dánsku objevili zlatý poklad náčelníka doby železné

Mezi zmíněnými stříbrnými mincemi byly ve skrýši objeveny dirhamy, stříbrné mince, používané na území několik arabských zemí a ražené různými králi nebo sultány. Badatelé rovněž nalezli formy na mince a váhy, které byly používány v průběhu procesu ražení mincí.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907