Archeologové objevili v Egyptě desítky kočičích mumií a přes stovku jejich soch

14.11.2018 - Stanislav Mihulka

Starověcí Egypťané měli velmi intenzivní vztah ke kočkám. Pohřbívali je ve hrobkách a dělali jejich sochy

<p>Kočičí mumie v egyptské Sakkáře</p>

Kočičí mumie v egyptské Sakkáře


Reklama

Jak se zdá, Egypťané měli velmi silný vztah ke kočkám. Prozrazuje to nový objev na slavné archeologické lokalitě v egyptské Sakkáře, která leží na Nilu, asi 30 kilometrů jižně od Káhiry. Po celý starověk zde bylo rozsáhlé pohřebiště u významného města Mennofer, které bylo dokonce hlavním městem Egypta v období Staré říše (přibližně 2700 – 2181 př. n. l.).

Kočičí bohyně

Archeologové v Sakkáře nedávno odkryli tři hrobky, v nichž nalezli desítky mumifikovaných koček, více než 100 pozlacených dřevěných soch koček, a také bronzovou sochu staroegyptské bohyně Bastet. Tato bohyně byla pro Egypťany ztělesněním rafinované, nevyzpytatelné ženskosti a bývá zobrazovaná právě jako kočka. Bastet měla ve starověké mytologii dvě tváře. Na jednu stranu byla hodnou a laskavou bohyní, ale také byla ochránkyní, která se dovedla rozzlobit a krutě trestat.

TIP: Velká egyptská mumie krokodýla obsahovala desítky mláďat

Vědci zatím přesně neurčili dobu, kdy kočičí hrobky vznikly. Předběžné odhady hovoří o době mezi lety 717 – 332 př. n. l., čili v takzvané Pozdní době starověkého Egypta. Poblíž hrobek koček bylo objeveno mnoho dalších zajímavých nálezů, včetně soch lvů, skotu, sokolů a krokodýlů, a také mumifikovaných skarabeů a kober.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Egyptian Ministry of Antiquities

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Zajímavosti

Současný prototyp zpracuje 100 kg plastů za hodinu a vyrobí z nich 100 litrů ropy. V rafinerii následně ze syntetické ropy vznikají benzin, nafta a polymery.

Zajímavosti
Historie

Snímek malé části oblohy zachycuje několik tisíc galaxií

Vesmír

Pocházejí zabavené sloní kly z nedávno uloveného zvířete? Na to dá odpověď metoda zjišťující množství radiouhlíku v dané tkáni.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907