Velká egyptská mumie krokodýla obsahovala desítky mláďat

29.11.2016 - Stanislav Mihulka

Pozoruhodná egyptská mumie krokodýla překvapila svým obsahem

Mumie krokodýlů -<p>Skenování mumie ze starého Egypta přineslo nečekané výsledky </p>
Mumie krokodýlů -

Skenování mumie ze starého Egypta přineslo nečekané výsledky 


Reklama

Ve starověkém Egyptě mumifikovali lidi i zvířata. Když ale takové mumie pečlivě prozkoumáme, tak to může přinést překvapení.

Když badatelé proskenovali pomocí rentgenových paprsků počítačové tomografie ve vysokém rozlišení velkou krokodýlí mumii, nestačili se divit. Už od roku 1996 sice věděli, že třímetrová mumie obsahuje dva menší krokodýly, nyní se ale ukázalo, že v ní je i pět desítek krokodýlích mláďat.

TIP: Počítačová tomografie odhalila brutální zranění faraóna Ramesseho III.

Krokodýlí mumie je součástí Egyptské sbírky nizozemského národního archeologického muzea Rijksmuseum van Oudheden v Leidenu. Podle odborníků byli všichni krokodýli mumifikováni najednou, jako oběť pro staroegyptského krokodýlího boha Sobeka.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Interspectral / Dutch National Museum of Antiquities



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907