Archeologové objevili v Egyptě hrob s 50 mumiemi: Jsou staré přes 2 000 let

Archeologové objevili v Egyptě padesátku mumií starých přes dva tisíce let. Jsou mezi nimi muži, ženy i děti z ptolemaiovského období

05.02.2019 - Stanislav Mihulka



Egyptské ministerstvo památek v těchto dnech oznámilo první letošní objev. Na archeologickém nalezišti Tuna el-Gebel, které leží na západním břehu Nilu, ve středním Egyptě v guvernorátu Minjá, archeologové objevili celkem 50 starověkých mumií, které byly pohřbené na nekropoli ve faraonské hrobce.

Mumie pocházejí z období Ptolemaiovského Egypta, který trval od roku 305 před naším letopočtem, až do roku 30 př. n. l., kdy Egypt dobyli Římané a připojili ho k Římské říši. Archeologové to odvodili na základě kousků keramiky a papyru, které tam nalezli.

TIP: Archeologové objevili v Egyptě desítky kočičích mumií a přes stovku jejich soch

Nalezené mumie jsou v dobrém stavu. Byly objeveny uvnitř čtyř pohřebních komor, v hloubce asi 9 metrů pod povrchem terénu. Mumie obsahují těla mužů, žen i 12 dětí, kteří byli pohřbeni rozmanitými způsoby. Některé mumie byly umístěny v kamenných nebo dřevěných rakvích, jiné zase ležely volně, obalené pouze plátnem. Totožnost pohřbených zatím není známá, podle odborníků šlo pravděpodobně o vysoce postavené Egypťany.

  • Zdroj textu

    IFL Science, Reuters

  • Zdroj fotografií

    Egypt’s Ministry of Antiquities


Další články v sekci