Archeologové objevili v rakouském solném dole 2 000 let starou dětskou botu

Výjimečný archeologický objev z rakouského solného dolu nabízí unikátní pohled do života horníků doby železné.

21.09.2023 - Stanislav Mihulka



V okolí dnešního Salcburku v Rakousku se již před tisíci lety dobývala kamenná sůl, která představovala velmi cennou komoditu. Ve vesnici Dürrnberg nedaleko Salcburku se nachází jeden z dávných dolů, kde se těžila sůl od doby železné. Archeologové v těchto místech nedávno učinili pozoruhodný objev.

Thomas Stöllner z Německého muzea hornictví v Bochumi a jeho kolegové zde hluboko pod zemí objevili kvalitně vyrobenou koženou dětskou botu, která odpovídá dnešní dětské velikosti 30. Archeologové odhadují její stáří na asi 2 200 let, pochází tedy z doby železné, ze začátku 2. století před naším letopočtem.

Skvěle zachovalá dětská bota

Stav této boty je vynikající,pochvaluje si Stöllner. „Organické látky se obvykle za tak dlouhou dobu zcela rozloží. Specifické podmínky dolu na sůl ale zajistily, že se bota zachovala až do dnešní doby. Nálezy jako je tento nabízejí velice vzácný pohled na běžný život horníků tehdejší doby.

Na objevené botě se dochoval i zbytek původního šněrování ze lněných vláken, které prozrazuje, jak se bota asi nosila. V dané době bylo v oblasti Salcburku správní středisko federace keltských a ilyrských kmenů nazývané Noricum, ke kterým zřejmě patřili i horníci.

TIP: Archeologové objevili u rakouského Ebreichsdorfu 3 000 let starou zlatou mísu

Odborníci Německého muzea hornictví v Bochumi provádějí archeologický průzkum dolu v Dürrnbergu již od roku 2001. Nedaleko zmíněné boty rovněž narazili na úlomek dřevěné lopaty a zbytky kožešiny se šněrováním, která mohla být součástí kožešinové kapuce.


Další články v sekci