Archeologové odkryli nejstarší divadlo alžbětinského Londýna

Londýn svého času býval jedním z center evropské renesance. Několik let po začátku vlády královny Alžběty I. zde vzniklo divadlo Red Lion

19.06.2020 - Stanislav MihulkaLondýn svého času býval jedním z center evropské renesance. Mimo jiné se tam i hrálo divadlo. Několik let po začátku vlády královny Alžběty I., někdy kolem roku 1567, což je shodou okolností 3 roky po narození Williama Shakespeara, postavili v londýnském East Endu divadlo „Red Lion“.

Podle všeho šlo nejen o první divadlo vybudované pro tento účel v Londýně, ale v celém anglicky mluvícím světě té doby. Podle dochovaných zpráv toto divadlo postavil obchodník John Brayne, který se poté také spolupodílel na založení divadla „The Theatre“ v roce 1576, rovněž v East Endu, v němž posléze hráli hry mladého Shakespeara.

TIP: Výročí ohnivé katastrofy: Před 353 lety lehl Londýn popelem

Archeologové britské společnosti Archaeology South-East, která je komerční odnoží University College London (UCL) loni v oblasti londýnského Whitechapelu objevili pozůstatky zástavby a artefaktů, které velmi pravděpodobně jsou tím, co zůstalo z divadla Red Lion. O samotném divadle toho víme jen velmi málo, kromě jeho umístnění jde jen o zmínky ve dvou soudních sporech, v nichž figuroval zakladatel divadla Brayne.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Archaeology South-East/UCL


Další články v sekci