Archeologové odkryli v Turecku chrám smyslné bohyně lásky Afrodíté: Je starý asi 2 500 let

17.01.2021 - Stanislav Mihulka

V dnešním západním Turecku byl zřejmě velmi oblíbený kult bohyně Afrodité. Svědčí o tom nedávno objevené pozůstatky chrámu zasvěceného této bohyni lásky, sexuality, plodnosti a krásy…

<p>Bohyně Afrodíté byla v antickém umění snad nejčastěji zobrazovanou postavou, jak na mozaikách a vázových malbách, tak sochách a na reliéfech.</p>

Bohyně Afrodíté byla v antickém umění snad nejčastěji zobrazovanou postavou, jak na mozaikách a vázových malbách, tak sochách a na reliéfech.


Reklama

Bohyně Afrodité byla uctívaná jako starověké božstvo lásky a plodnosti, ale také jako božstvo moře nebo dokonce války. Afroditu považovaly za svou patronku starověké prostitutky a kult této bohyně byl mezi lidmi velice populární. Populární a hojně navštěvované byly i její chrámy.

Jeden z nich nedávno odkryli turečtí archeologové v západním Turecku, na poloostrově Urla-Çeşme, který se nachází západně od města Izmir. Tento chrám vznikl asi před 2500 lety, kdy bylo uctívání Afrodity podle všeho velmi rozšířené. Dotyčný poloostrov je mezi archeology známý dávným osídlením, už od období neolitu, a také četnými archeologickými průzkumy. Objev chrámu při povrchovém průzkumu lokality je ale podle badatelů neobvyklý.

Vedoucí vykopávek Elif Koparal z turecké Mimar Sinan Fine Arts University a její tým v pozůstatcích chrámu mimo jiné objevili kus ženské sochy a ženskou hlavu terakotové figuríny.

TIP: Archeologický zázrak: Nejstarší chrám světa vznikl s nečekanou znalostí geometrie

V antickém umění se Afrodíté stala snad nejčastěji zobrazovanou postavou, jak na mozaikách a vázových malbách, tak sochách a na reliéfech. Nejstarší reliéfní zobrazení Afrodity lze spatřit na tzv. Trůnu Ludovisi z roku 460 př. n. l., kde se vynořuje z mořské pěny. Nejznámějšími sochařskými znázorněními jsou Praxitelova Afrodita Knidská ze 4. století př. n. l. a Afrodita Mélská (známější jako Venuše Mélská) z let 130 – 100 př. n. l., která je k vidění v pařížské galerii Louvre.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Live Science

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907