Archeologové po 500 letech otevřeli Ježíšův hrob v Jeruzalémě

07.11.2016 - redakce 100+1

V Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě byl po mnoha staletích poprvé odkryt kámen, na který byl položen Ježíš po snětí z kříže

Hrob Ježíše Krista -<p>Odborníci z Národní technické univerzity v Aténách strávili šedesát hodin na místě, které je tradičně považováno za Ježíšův hrob.</p>
Hrob Ježíše Krista -

Odborníci z Národní technické univerzity v Aténách strávili šedesát hodin na místě, které je tradičně považováno za Ježíšův hrob.


Reklama

Archeologický průzkum v jeruzalémském Chrámu Božího hrobu, které je považováno za místo posledního spočinutí Ježíše Krista, probíhají již od letošního jara. Poprvé za posledních 500 let ale vědci mohli nyní nahlédnout i pod mramorovou desku ukrývající Ježíšův hrob.

Historikové byli dlouho přesvědčeni, že hrob v průběhu staletí zanikl. Původní kostel, který byl nad tradičním pohřebištěm Ježíše vybudován ve čtvrtém století za vlády Konstantina, dal v roce 1009 egyptský fátimovský chalífa zničit a zahladit po něm všechny stopy. Archeologové byli proto nesmírně překvapeni, že se zbytky pohřební jeskyně zachovaly. Pod první mramorovou deskou vědci objevili silnou vrstvu hlíny a další mramorový příkrov s vyrytým křížem, pocházející pravděpodobně z 12. století.

Ježíšův hrob dnes zakrývá malá stavba uprostřed kostela, které se říká edikula. Vědci z aténské univerzity teď mají unikátní příležitost nejen prostudovat původní podloží, ale také pochopit, proč se právě toto místo stalo předmětem uctívání od chvíle, kdy je za Ježíšův hrob v roce 326 označila matka římského císaře Konstantina Helena. Chrám Božího hrobu dnes spravují tři křesťanské církve – řecká pravoslavná, římsko-katolická a arménská apoštolská – a působí v něm ještě tři další: koptská, etiopská pravoslavná a syrská pravoslavná.

Vědci teď budou zevrubně zkoumat všechny shromážděné poznatky, které mají definitivně prokázat souvislost místa s Ježíšem. Kromě jiného budou také hledat stopy po nápisech. Restaurování, které má stát více než čtyři miliony dolarů, by mělo být dokončeno do jara příštího roku.

  • Zdroj textu:

    nytimes.com, ČRo Plus

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Neobvykle chladné a vlhké počasí na počátku 20. století bylo nakonec horší, než všechny nové zbraně, včetně kulometů, tanků nebo bojových plynů.

Věda

Nádvoří univerzity v Córdobě stále dokládá někdejší vliv jezuitů na vzdělání, náboženství i kulturu.

Zajímavosti

V loňském roce získala Daisy ocenění Young Achiever for Arts, udělované výjimečným mladým lidem z hrabství Yorkshire.

Revue

Syrtis Major připomíná svým klínovitým tvarem černý kontinent vzhůru nohama.

Vesmír

Detail křídla s osmi řízenými střelami Ataka-V a raketnicí pro 20 neřízených střel S-8.

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907