Arganový olej: Nad marockým zlatem se stahují temná mračna

Olej se dá vylisovat z celé řady rostlin, ale arganový olej si z Řecka, Španělska ani z Itálie nedovezete. Vyrábí se totiž na jediném místě na světě – mezi marockými Berbery

02.02.2023 - Roman Polach



Argánie trnitá je osm až deset metrů vysoký strom, který roste pouze v jihozápadním Maroku a na první pohled není ničím nápadný. Jeho plody však mají pro místní obyvatele cenu zlata. Vyrábí se z nich totiž jeden z nejdražších olejů, jaké se používají v kosmetickém a potravinářském průmyslu. Strom roste na tamních polopouštích, a protože má hluboké kořeny, chrání zemi před rozšiřováním pouště a půdní erozí. Dříve byla argánie rozšířena po celé Africe, ale dnes se už považuje za ohroženou a spadá pod ochranu UNESCO. Oblast, kde roste, byla vyhlášena biosférickou rezervací.

Domorodcům se často naskýtá zvláštní pohled: vysoko ve větvích argánií se pasou kozy, které si pochutnávají na plodech stromu. Berberské ženy dříve z trusu přežvýkavců vybíraly nestrávené pecky, z nichž pak olej vyráběly ručně.

Dnes se ale mnohdy sbírají plody již rovnou ze stromu a do určité míry se zapojuje i mechanizace. Tradiční způsob přípravy má však stále v procesu své místo a znamená práci pro místní, kteří by jinak ve vyprahlé polopoušti jen těžko hledali uplatnění. Poptávka po produktech z plodů argánie navíc rychle stoupá.

Kulinářský zázrak

Před pouhými 20 lety tušil v Evropě jen málokdo, co to vlastně arganový olej je. Časy se ale mění a od roku 2005 mohou ručně získávaný arganový olej okusit lidé po celém světě. Produkce arganového oleje v Maroku se odhaduje na 4 000 až 6 000 tun ročně, přičemž export se pohybuje mezi 1 000 až 1 500 tunami ročně. Rostoucí zájem je dán celkově rostoucí poptávkou po všem přírodním a navíc se množí studie, že arganový olej může být zdraví prospěšný. Snižuje totiž hladinu cholesterolu a působí preventivně proti onemocněním srdce. Kromě toho se používá také v kosmetických produktech, ať už jde o pleťové krémy, tělová mléka, šampony a balzámy na vlasy, či pomády na rty a jiné léčivé masti – třeba proti vráskám, akné a suché pokožce.

Pro kozy, které jsou hospodářskými zvířaty marockých Berberů, jsou listy a plody argánií ostnitých velmi důležitou složkou potravy. (foto: PixabayCC0)

Na rozdíl od ostatních kuchyňských olejů v sobě ten arganový kombinuje jemnost i intenzitu. Nejprve může připomínat lehký olivový olej, ale to hlavní, co zasáhne jazyk, je výrazná oříšková chuť. Používají ho známé osobnosti kulinářského světa, a to především v pokrmech, jako jsou humři nebo mušle, jehněčí, tatarský biftek z tuňáka, nakládaný králík, horké i studené polévky, grilovaná zelenina, saláty, a dokonce i čokoládové krémy. Arganový olej se hodí hlavně k dochucování, karamelizaci nebo k pečení (přepaluje se při teplotě 215 °C).

Nejistá budoucnost

Přestože poptávka po marockém arganovém oleji strmě stoupá, nad jeho budoucností se dost možná stahují temná mračna. Ruční výroba nejkvalitnějšího oleje je totiž fyzicky namáhavá a mladí Maročané o takovou práci příliš nestojí. Podle Amela El Hantattiho, který provozuje podnik na výrobu oleje v přístavním městě As-Sawíra již od roku 2005, dávají mladí před těžkou prací ve výrobě předost prodeji v obchodech se suvenýry.

TIP: Drahá zrna z trusu cibetek: Káva pro opravdové fajnšmekry

„Opravdu se obávám, že by řemeslná výroba arganového oleje mohla zmizet,“ prorokuje smutně Hantatti, který ve svém podniku zaměstnává 80 žen, většinou šedesátnic. Budoucnost nevidí ani v mechanizaci výroby. Arganový olej extrahovaný stroji podle něj nikdy nebude mít stejnou kvalitu jako ten vyráběný ručně.


Další články v sekci