Astronomové jsou na stopě poznání, jak poznat blížící se výbuch supernovy

18.10.2022 - Stanislav Mihulka

Zánik masivních hvězd je doprovázen obrovskou explozí supernovy. Jak takovou událost poznat předem?

<p>Umírající gigant <strong>V838 Monocerotis</strong> ze souhvězdí Jednorožce. <em>(foto: NASA, ESA, H.E. Bond, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Umírající gigant V838 Monocerotis ze souhvězdí Jednorožce. (foto: NASA, ESA, H.E. Bond, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Už dlouho víme, že masivní hvězdy žijí jen krátce. Jejich zánik je doprovázen obrovskou explozí supernovy, po které zůstane ve vesmíru neutronová hvězda nebo černá díra. Zároveň známe několik velmi hmotných hvězd, které nám umírají před očima. Jsou vzácné, ale obvykle se prozradí bouřlivým vyvrhováním hmoty a podobnými extrémními projevy. Vědci by pochopitelně rádi viděli spektakulární výbuch takové hvězdy. Jak ale poznat, že se blíží čas supernovy?

Možnou odpověď nabízí tým odborníků, které vedl Benjamin Davies z britské Liverpool John Moores University. Ve studii zveřejněné v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society badatelé uvádějí, že červení veleobři o hmotnosti 8 až 20 Sluncí, po nichž zůstane neutronová hvězda, několik měsíců před explozí supernovy dramaticky pohasnou.

Zmizení veleobra

Vědci díky novým simulacím zjistili, že masivní hvězdy tohoto typu před svým zánikem ve výhni exploze vyvrhnou ohromné mračno hmoty. Tento oblak zhruba 100× omezí průchod světelného záření a přiblžně 10× průchod infračerveného záření. Jak říká Davies: „Znamená to, že v den exploze supernovy vlastně žádnou hvězdu nevidíte“.

Výzkum Daviesova týmu se podobal detektivnímu pátrání. Vědci prozkoumali archivní snímky hvězd, které nedávno explodovaly jako supernovy a dospěli k tomu, že zmíněné hvězdy vyvrhly ohromné množství hmoty a v podstatě zhasly, a to v době kratší než rok před explozí.

TIP: Vysokorychlostní supernova odhalila první momenty umírání hvězdy

Uvedený výzkum zároveň objasňuje situaci s červeným veleobrem Betelgeuse, který spadá právě do této kategorie hvězd. Betelgeuse sice v roce 2019 vyvrhl spoustu hmoty, ale charakter tohoto jevu podle Daviese neodpovídal závěrečné fázi života těchto hvězd. Podle nejnovějších odhadů dojde k zániku Betelgeuse asi za 1,5 milionu let, takže se ho, bohužel, nikdo z nás nedočká.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Středobod areálu obývaného oneidskou komunitou tvořil cihlový zámeček, kde se odehrávala většina společenských aktivit. (foto: Wikimedia Commons, New York Public Library, CC0)

Zajímavosti

Řepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaerCC BY-SA 4.0)

Věda

Na základě rentgenových snímků a počítačové tomografie jeho mumie vědci předpokládají, že Tutanchamon nejspíš dopadal při chůzi na patu a potřeboval oporu hůlky. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, Michael BareraCC BY-SA 4.0)

Historie

Start Ariane 1 nesoucí kosmickou loď ESA Giotto, 2. července 1985. (foto: ESACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Operace v hustě obydleném městském prostředí jsou jedněmi z nejnáročnějších vůbec. Brazilské favely poté představují skutečnou městskou džungli, kde policisté navíc musí brát ohledy i na bezpečnost civilních obyvatel. (foto: Wikimedia Commons, Governo do Rio de Janeiro, Marcelo HornCC BY 2.0)

Válka

Startup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas QuineCC BY-SA 2.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907