Astronomové objevili za oběžnou drahou Neptunu 250 nových planetek

13.03.2020 - Stanislav Mihulka

Snímky z výzkumu temné energie pomohly k objevení nových transneptunických těles

<p>Chilský Blanco Telescope, kde běžel projekt Dark Energy Survey.</p>

Chilský Blanco Telescope, kde běžel projekt Dark Energy Survey.


Reklama

Není to tak dávno, co jsme za oběžnou dráhou Neptunu znali jenom Pluto a pár komet. Dnes je ale situace úplně jiná a postupně objevujeme další a další transneptunická tělesa. Úspěch nedávno zaznamenal i program Dark Energy Survey (DES), který detekoval celkem 316 těles za oběžnou drahou Neptunu. Z nich je 245 doposud zcela neznámých.

Jak jméno programu DES napovídá, primárně se věnuje mnohem vzdálenějším věcem, než je celá Sluneční soustava a její periferie. DES pod dobu šesti let sledoval supernovy ve vzdálených galaxiích, kvůli lepšímu pochopení stále velmi záhadné temné energie. Ta by podle současných teorií měla být zodpovědná za pozorované zrychlování rozpínání vesmíru.

Snímky z výzkumu temné energie

Velkou výhodou programu DES bylo, že pořizoval snímky, které byly velmi citlivé a pokrývaly nemalou část jižní oblohy. Student Pedro Bernardinelli z americké University of Pennsylvania si všiml, že tyto snímky mohou zachytit doslova stovky transneptunických těles.

TIP: Překvapení: Za oběžnou dráhou Neptunu je nedostatek malých těles

Bernardinelli a jeho spolupracovníci vyvinuli postup, s jehož pomocí mohli na snímcích programu DES taková tělesa z hlubin Sluneční soustavy odhalit. Prozkoumali více než 7 miliard bodů na těchto snímcích a nakonec získali asi 400 slibných kandidátů, které poté detailně prověřili. Díky 245 nově objeveným objektům se jim povedlo zvýšit počet známých těles za oběžnou dráhou Neptunu asi o 10 procent.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Reidar Hahn, Fermilab

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V minulosti byly zaznamenány i případy, kdy matka dokázala zachránit svému dítěti život právě díky onomu nedefinovatelnému pocitu, který jí našeptával, že se dítě ocitlo v ohrožení. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907