Astronomové varují: Odpad na oběžné dráze komplikuje výhled do vesmíru

Na oběžné dráze se aktuálně nachází asi 10 000 tun kosmického odpadu. Kromě nebezpečí pro satelity představuje odpad i další problém – odráží sluneční záření a zhoršuje tím světelné znečištění

05.05.2021 - Stanislav Mihulka



V současné době obíhá kolem Země téměř 10 tisíc tun kosmického odpadu. Tvoří jej nefunkční satelity a jejich komponenty, od velkých kusů až po nepatrné součásti. Není tajemstvím, že orbitální odpad přináší řadu problémů. Ohrožuje lety do vesmíru a povoz na oběžné dráze. Jak se ale ukazuje, problémy dělá i na zemském povrchu.

Kosmický odpad je totiž z větší části lesklý a odráží sluneční záření. Jak ukazuje nový výzkum, na mnoha místech zemského povrchu to zvyšuje celkový jas oblohy o více než 10 procent. Pro vedoucího výzkumu Miroslava Kocifaje ze Slovenské akademie věd a jeho kolegy to bylo překvapením. Původně se domnívali, že vliv kosmického odpadu na jas oblohy bude jen okrajový, pokud vůbec nějaký.

Pohroma pro astronomy

Takové zvýšení osvětlení oblohy má své důsledky. Kosmický odpad tímto působením přispívá ke světelnému znečištění, které je už tak komplikované. Výsledkem je zhoršení kvality pozorování oblohy, jak pro veřejnost, tak i pro astronomy. Na astronomických snímcích se kvůli odpadu na oběžné dráze objevují optické vady, které snímky znehodnocují.

TIP: Světelné znečištění světa se stále zhoršuje: Mohou za to úsporné technologie

Jak zdůrazňují autoři zmíněné odborné studie, kosmický odpad je ve skutečnosti pro astronomy ještě horší než klasické světelné znečištění. To vzniká především kvůli osvětlení lidských sídel a vědci se mu mohou do jisté míry vyhnout, když umístí své observatoře dál od obydlených oblastí. Světelnému znečištění od kosmického odpadu, které zasahuje geograficky rozsáhlá území, se tak snadno uniknout nedá.


Další články v sekci