Jaké je ideální místo pro astronomickou observatoř?

06.03.2021 - Michal Švanda

Astronomickou observatoř lze postavit na každém místě, kde to lokální legislativa dovolí. Nicméně podobné zařízení na vaší zahradě bude sice plně funkční, ale dosahované výsledky nejspíš zdaleka nebudou odpovídat technologickým možnostem přístrojů kvůli nepříznivým pozorovacím podmínkám

<p><strong>Budoucí největší teleskop světa, Extrémně velký dalekohled (ELT), staví Evropská jižní observatoř na hoře Cerro Armazones v severním Chile, v nadmořské výšce 3 046 metrů. Oblast patří k nejsušším na planetě a tamní klidná atmosféra poskytuje vhodné podmínky ke sledování nejvzdálenějších objektů ve vesmíru. Snímek z roku 2015 zachycuje dokončení hrubých zemních prací.</strong><em> (zdroj: ESO CC BY 4.0)</em></p>

Budoucí největší teleskop světa, Extrémně velký dalekohled (ELT), staví Evropská jižní observatoř na hoře Cerro Armazones v severním Chile, v nadmořské výšce 3 046 metrů. Oblast patří k nejsušším na planetě a tamní klidná atmosféra poskytuje vhodné podmínky ke sledování nejvzdálenějších objektů ve vesmíru. Snímek z roku 2015 zachycuje dokončení hrubých zemních prací. (zdroj: ESO CC BY 4.0)


Reklama

Profesionální observatoře se tedy stavějí tam, kde panují lepší meteorologické podmínky. Mají-li se věnovat noční optické astronomii, musejí vzniknout daleko od velkých sídel, aby se minimalizovalo světelné znečištění. Metropole rovněž trpí nerovnoměrným prohříváním a chvěním vzduchu a tzv. seeing je v jejich okolí též velmi nepříznivý. Jeho velikost představuje omezující faktor pro výsledné prostorové rozlišení a snadno se může stát, že čtyřmetrový teleskop zprovozněný uprostřed města nabídne stejnou rozlišovací schopnost jako lovecký triedr. 

TIP: Kde hledat hvězdy: Česko má novou oblast tmavé oblohy

K důležitým faktorům patří také počet jasných nocí v roce. Pro stavbu pozemních astronomických observatoří se tak nejlépe hodí vrcholky hor ovívané stálým laminárním větrem z blízkého oceánu – například na Havaji, Kanárských ostrovech či v Kordillerách. Nevědecké, lidové hvězdárny budou mít naopak nejlepší využití v místech s dobrou dostupností pro veřejnost. Jejich primární cíl tvoří neformální vzdělávání, tudíž nepříznivé pozorovací podmínky neznamenají klíčové hledisko. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Evropská jižní observatoř (ESO, CC BY 4.0)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907