Světelné znečištění světa se stále zhoršuje: Mohou za to úsporné technologie

25.11.2017 - Stanislav Mihulka

Úsporná svítidla měla přinést omezení světelného smogu. Ukazuje se ale, že k němu naopak přispívají

Noční planeta - Na Zemi je v noci stále více světla
Noční planeta - Na Zemi je v noci stále více světla

Reklama

Jak populace a města rostou, rozšiřuje se i jejich vliv na přírodní prostředí. Podle nové studie vede neustálý rozvoj osídlení na řadě míst Země ke „ztrátě noci“.

Když odborníci analyzovali snímky satelitu NASA Suomi NPP, který mimo jiné snímá Zemi pomocí nočního senzoru Day/Night Band, tak zjistili, že uměle osvícená plocha zemského povrchu se mezi lety 2012 a 2016 rozšířila o 2 procenta ročně.

Nejvýraznější změny zaznamenaly podle vědců rozvojové země, kde podíl světelného znečištění roste. Naopak v případě Spojených států nebo třeba Španělska je jeho úroveň víceméně konstatní. Pokles zaznamenaly například Sýrie a Jemen, ten ovšem vědci připisují dramatické společensko-politické situaci a zničené infrastruktuře v důsledku válečného konfliktu.

TIP: Vánoční osvětlení v USA spotřebuje víc energie, než některé státy světa

Původní předpoklady přitom počítaly spíše s poklesem světelného znečištění, vzhledem k masivnímu rozvoji nových technologií – úsporných zdrojů světla a vysoce svítivých LED diod. Rozmach ovšem přinesl také nižší cenu a tím i násobně vyšší počet instalovaných svítidel. Místo aby se úroveň světelného smogu snižovala, dochází s úspornými technologiemi k jeho nárůstu. Světelný smog přitom podle vědců představuje poměrně závažný problém nejen pro přírodu ale i pro lidské zdraví.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Science Advances

  • Zdroj fotografií: Craig Mayhew a Robert Simmon, NASA GSFC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907