Světelné znečištění světa se stále zhoršuje: Mohou za to úsporné technologie

25.11.2017 - Stanislav Mihulka

Úsporná svítidla měla přinést omezení světelného smogu. Ukazuje se ale, že k němu naopak přispívají

Noční planeta - Na Zemi je v noci stále více světla
Noční planeta - Na Zemi je v noci stále více světla

Reklama

Jak populace a města rostou, rozšiřuje se i jejich vliv na přírodní prostředí. Podle nové studie vede neustálý rozvoj osídlení na řadě míst Země ke „ztrátě noci“.

Když odborníci analyzovali snímky satelitu NASA Suomi NPP, který mimo jiné snímá Zemi pomocí nočního senzoru Day/Night Band, tak zjistili, že uměle osvícená plocha zemského povrchu se mezi lety 2012 a 2016 rozšířila o 2 procenta ročně.

Nejvýraznější změny zaznamenaly podle vědců rozvojové země, kde podíl světelného znečištění roste. Naopak v případě Spojených států nebo třeba Španělska je jeho úroveň víceméně konstatní. Pokles zaznamenaly například Sýrie a Jemen, ten ovšem vědci připisují dramatické společensko-politické situaci a zničené infrastruktuře v důsledku válečného konfliktu.

TIP: Vánoční osvětlení v USA spotřebuje víc energie, než některé státy světa

Původní předpoklady přitom počítaly spíše s poklesem světelného znečištění, vzhledem k masivnímu rozvoji nových technologií – úsporných zdrojů světla a vysoce svítivých LED diod. Rozmach ovšem přinesl také nižší cenu a tím i násobně vyšší počet instalovaných svítidel. Místo aby se úroveň světelného smogu snižovala, dochází s úspornými technologiemi k jeho nárůstu. Světelný smog přitom podle vědců představuje poměrně závažný problém nejen pro přírodu ale i pro lidské zdraví.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Science Advances

  • Zdroj fotografií: Craig Mayhew a Robert Simmon, NASA GSFCDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907