Astronomové vystopovali nový tajemný objekt, produkující rádiový signál

10.05.2021 - Stanislav Mihulka

Radioteleskopy zkoumají další rádiovou záhadu z hlubokého vesmíru – gigantické „podivné rádiové kroužky“

<p>Na objevu ORC se podílela soustava radioteleskopů ASKAP v Západní Austrálii.</p>

Na objevu ORC se podílela soustava radioteleskopů ASKAP v Západní Austrálii.


Reklama

Radioastronomové nedávno objevili nový typ objektů ve vesmíru. To, co na počátku vypadalo spíše jako chyba, se nyní ukazuje jako dosud neznámý fenomén. Jde o takzvané podivné rádiové kroužky (ORC, podle anglického Odd Radio Circles), které pozorujeme v dalekém vesmíru.

OCR jsou obrovské objekty kruhovitého až prstencového tvaru, které jsou zvláštní tím, že jsou patrné (alespoň pokud víme) výhradně v oblasti rádiových vln, a to velmi zřetelně. Ve viditelném světle, rentgenovém záření nebo v infračervené oblasti se vůbec neprojevují, což je velmi zvláštní. Doposud jsme znali jen čtyři tyto objekty. To je velice málo a dost to omezuje naše možnosti se o nich dozvědět něco víc.

Díky týmu australských astronomů, který vedla Bärbel Koribalski z centra Australia Telescope National Facility, se teď počet spolehlivě známých podivných rádiových kroužků rozrostl na pět. Zásadní roli v tomto objevu sehrála soustava radioteleskopů Australian Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP), která pracuje v malebné pustině Západní Austrálie. Nově objevený objekt nese označení ORC J0102–2450 a je opravdu gigantický. Jeho velikost astromové odhadují na zhruba milion světelných let.

TIP: Rádiové záblesky: Záhadné signály z kosmu

Vlastnosti nově objeveného podivného rádiového kroužku pomohly odborníkům vyslovit „pilotní“ hypotézy o tom, na co se vlastně díváme. Podle vědců jde o pozůstatek aktivity obří rádiové galaxie, nebo sledujeme dozvuk enormní exploze, snad v důsledku splynutí dvou supermasivních černých děr. Další možností prý je, že jde o ozvěnu aktivity rádiové galaxie v mezigalaktickém materiálu. Badatelé každopádně zdůrazňují, že bude nutné objevit více OCR, abychom s touto záhadou pohnuli.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907