Australská vědkyně objevila klitoris u hadích samic: Objev může změnit náš pohled na hadí sex

15.12.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Australská vědkyně přišla na to, že i samice hadů mají klitoris. Výzkum Megan Folwellové poskytuje první podrobnější anatomický popis genitálií hadích samic.

<p>Hadí samice mají podle Megan Folwellové klitorisy dokonce dva – oddělené tkání a skryté na spodní straně ocasu. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Hadí samice mají podle Megan Folwellové klitorisy dokonce dva – oddělené tkání a skryté na spodní straně ocasu. (foto: Shutterstock)


Reklama

Hadí penisy (hemipeny) vědci studují už desítky let, pohlavní orgány samic ale byly dosud poněkud přehlížené. Podle doktorandky a vedoucí výzkumné pracovnice Megan Folwellové z Přírodovědecké fakulty University v Adelaide ani tak nešlo to, že by pohlavní orgány hadích samic byly pro vědce nepolapitelné – spíše se jimi vědci jednoduše nezabývali.   

Podle studie zveřejněné v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B Journal mají hadí samice klitorisy dokonce dva – oddělené tkání a skryté na spodní straně ocasu. Skládají se hlavně z nervů, kolagenu a červených krvinek.

TIP: Vědci zjistili, která část ženského mozku reaguje na stimulaci klitorisu

Folwellová začala po hadím klitorisu pátrat, protože se jí nezdálo, že by ho hadi na rozdíl od tolika jiných zvířat neměli. Hadí klitoris vědkyně objevila v těsné blízkosti pachových žláz, které hadí samičky používají k vábení partnerů. Strukturu ve tvaru srdce poprvé našla u zmije a posléze i u osmi dalších druhů. 

Objev může přispět ke tvorbě nových teorií o hadím sexu, jejichž součástí může teď být i schopnost samic cítit rozkoš. Až dosud totiž podle Folwellové měli vědci za to, že hadí sex je především o samčí agresi a donucení.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907