Australské rosnatky: Masožravky od protinožců

05.04.2021 - Pavel Sekerka

Rosnatky jsou sice rozšířené na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy, ale nejvíc druhů je známo z Austrálie. S různorodými přírodními podmínkami se vyvinuly i různé životní strategie rostlin, což se týká i masožravých rosnatek.

<p>Rosnatky se přizpůsobily jak přítmí a vysoké vzdušné vlhkosti tropického pralesa, tak stále vlhkým bažinám nebo vysychavým močálům. A jak se liší jednotlivá stanoviště, liší i morfologie, tělesná stavba jednotlivých druhů i jejich strategie rozmnožování a přežití. Na snímku květ rosnatky <em>Drosera pulchella</em>. <em>(foto: Wikimedia Commons, CC BY 3.0 CZ)</em></p>

Rosnatky se přizpůsobily jak přítmí a vysoké vzdušné vlhkosti tropického pralesa, tak stále vlhkým bažinám nebo vysychavým močálům. A jak se liší jednotlivá stanoviště, liší i morfologie, tělesná stavba jednotlivých druhů i jejich strategie rozmnožování a přežití. Na snímku květ rosnatky Drosera pulchella. (foto: Wikimedia Commons, CC BY 3.0 CZ)

<h3>Rosnatka ušatá <em>(Drosera auriculata)</em></h3><p>Nejznámější z hlíznatých rosnatek má vzpřímené nebo poléhající lodyhy. Až 60 cm hluboko v zemi jsou uchovány její bělavé bezobalné hlízky s jejichž pomocí přežívá suché letní období. <strong>Mladé semenáčky jsou podobné trpasličím rosnatkám, lodyhy se později prodlužují a poléhají po okolní vegetaci.</strong> Listy jsou drobné, štítovité se dvěma oušky.</p><p><strong>Výška:</strong> až 50 cm <br /><strong>Barva květu:</strong> růžová nebo bílá <br /><strong>Rozšíření:</strong> Jihovýchodní Austrálie, Tasmánie, Nový Zéland. Blízce příbuzný druh, <em>D. peltata</em>, se kterým je někdy spojována, roste ve východní Asii a Indii. <br /><strong>Ekologie:</strong> Světlé křoviny, v létě vysychavé mokřiny.</p>

Rosnatka ušatá (Drosera auriculata)

Nejznámější z hlíznatých rosnatek má vzpřímené nebo poléhající lodyhy. Až 60 cm hluboko v zemi jsou uchovány její bělavé bezobalné hlízky s jejichž pomocí přežívá suché letní období. Mladé semenáčky jsou podobné trpasličím rosnatkám, lodyhy se později prodlužují a poléhají po okolní vegetaci. Listy jsou drobné, štítovité se dvěma oušky.

Výška: až 50 cm
Barva květu: růžová nebo bílá
Rozšíření: Jihovýchodní Austrálie, Tasmánie, Nový Zéland. Blízce příbuzný druh, D. peltata, se kterým je někdy spojována, roste ve východní Asii a Indii.
Ekologie: Světlé křoviny, v létě vysychavé mokřiny.

<h3>Rosnatka přepěkná <em>(Drosera pulchella)</em></h3><p>Typický zástupce takzvaných trpasličích rosnatek. Jsou to rostliny velké nejvýše 1–3 cm. <strong>Hlavním znakem, který je odlišuje, je tvorba speciálních rozmnožovacích tělísek – gemm. Ta vznikají přeměnou listů v období krátkého dne před příchodem dešťů.</strong> Jsou drobné, velké kolem 1 mm. S dopadem kapek deště se ulamují, rozstřikující vodou se šíří okolo původní rostliny a vytváří rozsáhlé kolonie. Gemmy ihned začínají růst a do půl roku z nich vzniká dospělá rostlina. V době sucha je střed rostliny s mladými listy chráněný suchomázdřitými listeny, staré suché listy se mohou zkroutit a nazvednout rostlinu tak, aby se nedotýkala rozžhavené země.</p><p><strong>Výška:</strong> 4 cm <br /><strong>Barva květu:</strong> růžová, lososová nebo bílá <br /><strong>Listy:</strong> široký řapík a drobná okrouhlá čepel <br /><strong>Rozšíření:</strong> jihozápadní Austrálie <br /><strong>Ekologie:</strong> při okrajích jezer, bažin a potůčků v písčité nebo rašelinné půdě, popřípadě v lateritu</p>

Rosnatka přepěkná (Drosera pulchella)

Typický zástupce takzvaných trpasličích rosnatek. Jsou to rostliny velké nejvýše 1–3 cm. Hlavním znakem, který je odlišuje, je tvorba speciálních rozmnožovacích tělísek – gemm. Ta vznikají přeměnou listů v období krátkého dne před příchodem dešťů. Jsou drobné, velké kolem 1 mm. S dopadem kapek deště se ulamují, rozstřikující vodou se šíří okolo původní rostliny a vytváří rozsáhlé kolonie. Gemmy ihned začínají růst a do půl roku z nich vzniká dospělá rostlina. V době sucha je střed rostliny s mladými listy chráněný suchomázdřitými listeny, staré suché listy se mohou zkroutit a nazvednout rostlinu tak, aby se nedotýkala rozžhavené země.

Výška: 4 cm
Barva květu: růžová, lososová nebo bílá
Listy: široký řapík a drobná okrouhlá čepel
Rozšíření: jihozápadní Austrálie
Ekologie: při okrajích jezer, bažin a potůčků v písčité nebo rašelinné půdě, popřípadě v lateritu

<h3>Rosnatka stínomilná <em>(Drosera schizandra)</em></h3><p>Neobvyklá rosnatka, která roste ve stínu tropických pralesů, zatímco většina zbývajících druhů vyhledává spíše osluněná stanoviště.<strong> Listy jsou mohutné, široké, přízemní růžici tvoří jen kolem pěti listů.</strong> U mladých rostlin jsou řapíkaté, listy u dospělých rostlin řapík ztrácejí a přisedají přímo na růžici. Květenství vyrůstá ve středu růžice a nese až 25 květů.</p><p><strong>Výška:</strong> 10 cm <br /><strong>Barva květu:</strong> tmavě purpurově fialová <br /><strong>Listy:</strong> až 10 cm dlouhé a 6 cm široké <br /><strong>Rozšíření:</strong> Endemit Mount Bartle Frere, severovýchodní tropická Austrálie <br /><strong>Ekologie:</strong> Na humózních půdách nebo písku při potocích v tropickém pralese <br /><strong>Status:</strong> kriticky ohrožený druh</p>

Rosnatka stínomilná (Drosera schizandra)

Neobvyklá rosnatka, která roste ve stínu tropických pralesů, zatímco většina zbývajících druhů vyhledává spíše osluněná stanoviště. Listy jsou mohutné, široké, přízemní růžici tvoří jen kolem pěti listů. U mladých rostlin jsou řapíkaté, listy u dospělých rostlin řapík ztrácejí a přisedají přímo na růžici. Květenství vyrůstá ve středu růžice a nese až 25 květů.

Výška: 10 cm
Barva květu: tmavě purpurově fialová
Listy: až 10 cm dlouhé a 6 cm široké
Rozšíření: Endemit Mount Bartle Frere, severovýchodní tropická Austrálie
Ekologie: Na humózních půdách nebo písku při potocích v tropickém pralese
Status: kriticky ohrožený druh

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Myšlenka, že sex má co do činění se zvýšeným pocitem nabuzení, je postavena na reálném základě.

Zajímavosti

Elektrický letoun „Spirit of Innovation“ dosáhl maximální rychlosti 623 kilometry za hodinu.

Věda

Ikonický snímek Buzze Aldrina na Měsíci a méně známá výbava pro náboženský obřad, kterou si přibalil s sebou.

Vesmír

Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny ve Špýru na iluminaci z kroniky Balduina Lucemburského (14. století).

Historie

Hitler měl po příjezdu na místo dobrou náladu a s ostatními žertoval.

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907