Reklama


Australský Národní park Tamborine: Prales za branami města

13.10.2018 - Marek Telička

Australský Národní park Tamborine se nachází v oblasti Gold Coast (Zlaté pobřeží) ve státě Queensland. Pokrývá plochu celkem bezmála dvanácti kilometrů čtverečních, která zahrnuje náhorní plošinu stejnojmenné hory Tamborine a její úbočí

<p>V deštném pralese Národního parku Tamborine zaujmou majestátní fíkovníky se vzdušnými kořeny, které své okolí pozvolna mění v dřevěné sloupoví.</p>

V deštném pralese Národního parku Tamborine zaujmou majestátní fíkovníky se vzdušnými kořeny, které své okolí pozvolna mění v dřevěné sloupoví.


Reklama

Vrcholová část hory Tamborine je osm kilometrů dlouhá, pět kilometrů široká a zvedá se do výšky 525 metrů nad moře. Díky tomu jsou zde i letní teploty přijatelné a park je vítaným únikem před shonem a horkem moderního světa, zejména pro obyvatele nedalekého města Brisbane. Australané i cizinci, kteří sem přijíždějí na víkend nebo jen na jedno odpoledne, s oblibou využívají mnoha piknikových míst a zajíždějí k panoramatickým scénám, které se otevírají z krásných vyhlídek. V parku je několik jeskyní a útesů nebo oblastí s téměř nedotčeným deštným pralesem.

TIP: Kouzlo perského Golestánu: Ve stínu kaspického pralesa

Tamborine ovšem zdaleka není jen rekreační oblast. V rámci městského regionu Gold Coast je útočištěm pro 65 % tamních druhů rostlin a 85 % druhů živočichů. Žijí zde lyrochvosti nádherní, ptakopyskové, taboni lesní, papoušci loriové, kosovci zvučnohlasí nebo lemčíci hedvábní. Ozdobou parku je část na západní straně hory, nazvaná Palm Grove, kde je zachován deštný prales v celé svojí kráse.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z lovce kořistí

mumifikovaný pes
kde: USA | muzeum: Southern Forest World

Psal se zhruba rok 1960, když se jistý pes při lovu vrhl za kořistí do díry v kořenech kaštanu. Nora, kterou objevil, navazovala na dutinu uvnitř kmene, a tak se chlupáč jal šplhat. Jenže po osmi a půl metrech se prostor zúžil a z lovce se stala kořist. Uvězněné zvíře se nedokázalo zachránit a nakonec uhynulo žízní. Třísloviny, jež dřevo kaštanu vylučuje, se postaraly o konzervaci mršiny, takže když nebohého psa v roce 1980 našli pracovníci dřevařské společnosti Kraft Corporation, připomínal mumii. Objev pak věnovali muzeu Southern Forest World v americké Georgii a jeho zaměstnanci začali zvířeti přezdívat „stuckie“ – od slova „stuck“, tedy „uvíznout“.

Zajímavosti

Z Rudolfa vyrostl inteligentní a vzdělaný mladý muž

Historie
Reklama

Hydronaut bude přesně simulovat podmínky v kosmu – ani na jeho palubě nesmí dojít k žádné chybě.

Zajímavosti

Emma Haruka Iwao

Věda

Start nosné rakety Delta 4 se satelitem WGS-10 

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907