Reklama


Australský Národní park Tamborine: Prales za branami města

13.10.2018 - Marek Telička

Australský Národní park Tamborine se nachází v oblasti Gold Coast (Zlaté pobřeží) ve státě Queensland. Pokrývá plochu celkem bezmála dvanácti kilometrů čtverečních, která zahrnuje náhorní plošinu stejnojmenné hory Tamborine a její úbočí

<p>V deštném pralese Národního parku Tamborine zaujmou majestátní fíkovníky se vzdušnými kořeny, které své okolí pozvolna mění v dřevěné sloupoví.</p>

V deštném pralese Národního parku Tamborine zaujmou majestátní fíkovníky se vzdušnými kořeny, které své okolí pozvolna mění v dřevěné sloupoví.


Reklama

Vrcholová část hory Tamborine je osm kilometrů dlouhá, pět kilometrů široká a zvedá se do výšky 525 metrů nad moře. Díky tomu jsou zde i letní teploty přijatelné a park je vítaným únikem před shonem a horkem moderního světa, zejména pro obyvatele nedalekého města Brisbane. Australané i cizinci, kteří sem přijíždějí na víkend nebo jen na jedno odpoledne, s oblibou využívají mnoha piknikových míst a zajíždějí k panoramatickým scénám, které se otevírají z krásných vyhlídek. V parku je několik jeskyní a útesů nebo oblastí s téměř nedotčeným deštným pralesem.

TIP: Kouzlo perského Golestánu: Ve stínu kaspického pralesa

Tamborine ovšem zdaleka není jen rekreační oblast. V rámci městského regionu Gold Coast je útočištěm pro 65 % tamních druhů rostlin a 85 % druhů živočichů. Žijí zde lyrochvosti nádherní, ptakopyskové, taboni lesní, papoušci loriové, kosovci zvučnohlasí nebo lemčíci hedvábní. Ozdobou parku je část na západní straně hory, nazvaná Palm Grove, kde je zachován deštný prales v celé svojí kráse.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Česko je křižovatkou Evropy. V našem genomu se protíná dědictví lidí migrujících ze všech světových stran.

Zajímavosti

Ludvík Očenášek sloužil v armádě, byl sokol a patřil mezi úspěšné vynálezce. Už dříve sestrojil letadlo, se kterým však jeho nesvědomitý mechanik havaroval.

Historie

Přestože posádka ISS spíš ubývá na váze, sladkosti v jídelníčku astronautů obvykle chybějí. Narozeniny jsou však výjimečným dnem i ve vesmíru.

Vesmír
Věda

Pár delfínů skákavých (Tursiops truncatus) prokázal, že opravdový odpočinek vůbec nepotřebuje.

Příroda

Mešita v Baku je jednou z viditelných připomínek muslimské tradice v zemi, jejíž obyvatelé se k islámu opět vracejí.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907