Autonomní automobil Ford jede v černočerné tmě. Používá k tomu LIDAR

12.04.2016 - Stanislav Mihulka

Převratná navigace automobilu založená na LIDARu a 3D mapách funguje za všech světelných podmínek


Reklama

Umělá inteligence testovaných autonomních automobilů společnosti Ford se obvykle naviguje pomocí kamer, radaru a LIDARu, tedy laserového systému k měření vzdálenosti. Vývojáři Fordu teď ale zjistili, že k navigaci stačí jenom LIDAR.

Do umělé inteligence automobilu Ford Fusion Hybrid vložili 3D mapy okolí o vysokém rozlišení. Autonomní automobil pak dokázal pomocí LIDARu v reálném čase zjišťovat, kde se na této mapě v dané chvíli nachází.

TIP: Jak naučit automobily rozeznávat okolí?

Jde o převratné vylepšení. Testovací jízdy na dráze Ford Arizona Proving Ground ukázaly, že s LIDARem se autonomní automobil dokáže navigovat v podmínkách, kdy lidský řidič vůbec nic nevidí. Když technici Fordu chtěli kontrolovat průběh experimentálních jízd, tak museli používat přístroje pro noční vidění.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Ford

  • Zdroj fotografií: Ford



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907