Unikátní plavidlo AutoNaut nabízí nové možnosti pro výzkum oceánu i autonomních technologií
Vody světových oceánů brázdí celá řada autonomních plavidel. AutoNaut je ale přeci jen výjimečný. Zkoumá podmořský život i podmínky prostředí v oceánu pomocí senzorů na solární pohon. Ke svému pohonu využívá energii mořských vln.
AutoNauti mohou mít délku 2 až 7 metrů. Představují revoluční technologii, se kterou je možné zkoumat oceány za zlomek ceny misí s lidskou posádkou. Zároveň mohou testovat nové technologie pro autonomní plavbu.
TIP: Výzkumný trimarán MARS bude brázdit Atlantik bez posádky
Na nejnovější pětimetrovou verzi AutoNauta se nyní může těšit norská univerzita Norwegian University of Science and Technology. Norští vědci hodlají s pomocí tohoto chytrého plavidla zkoumat oceán a vyvíjet lepší a efektivnější autonomní systémy.
AutoNaut, ESA
ZajímavostiUlicemi kráčí smrt
Día de Muertos | Mexiko
Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)
VesmírSkupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)
HistoriePo smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, Doronenko, CC BY-SA 4.0)