Autonomní člun AutoNaut pohání na cestě oceánem jen Slunce a energie vln

28.03.2018 - Stanislav Mihulka

Unikátní plavidlo AutoNaut nabízí nové možnosti pro výzkum oceánu i autonomních technologií

<p>Autonomní člun AutoNaut může brázdit oceán celé týdny.</p>

Autonomní člun AutoNaut může brázdit oceán celé týdny.


Reklama

Vody světových oceánů brázdí celá řada autonomních plavidel. AutoNaut je ale přeci jen výjimečný. Zkoumá podmořský život i podmínky prostředí v oceánu pomocí senzorů na solární pohon. Ke svému pohonu využívá energii mořských vln.

AutoNauti mohou mít délku 2 až 7 metrů. Představují revoluční technologii, se kterou je možné zkoumat oceány za zlomek ceny misí s lidskou posádkou. Zároveň mohou testovat nové technologie pro autonomní plavbu.

TIP: Výzkumný trimarán MARS bude brázdit Atlantik bez posádky

Na nejnovější pětimetrovou verzi AutoNauta se nyní může těšit norská univerzita  Norwegian University of Science and Technology. Norští vědci hodlají s pomocí tohoto chytrého plavidla zkoumat oceán a vyvíjet lepší a efektivnější autonomní systémy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    AutoNaut, ESA

  • Zdroj fotografií: AutoNautDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907