Autonomní robot zlikviduje pomocí laseru 100 tisíc plevelnatých rostlin za hodinu

30.04.2021 - Stanislav Mihulka

Inteligentní autonomní robot, vybavený osmi výkonnými lasery, by se mohl stát postrachem plevele na polích

<p>Robot Weeder v akci</p>

Robot Weeder v akci


Reklama

Pletí plevele je obvykle dost namáhavá a časově náročná práce. Plevelné rostliny rostou jako z vody a dlouhodobé soužití s našimi plodinami je vybavilo celou řadou triků, jimiž nám ztrpčují život. Proč tedy na plevel neposlat autonomní roboty, kteří neznají únavu a mohou využít pokročilé technologie?

Startup Carbon Robotics posílá proti plevelům autonomního robota Weeder, který proti plevelům postaví sílu umělé inteligence a výkonných laserů. Robot dokáže zlikvidovat za hodinu více než 100 tisíc rostlin plevele. Výstřely laserů míří na vnitřní pletiva rostlin a zničí je působením tepelné energie.

Laserový zemědělec

Autonomní robot Weeder dokáže vyplít 6 až 8 hektarů půdy denně. Čtyřkolový 4,3 tuny těžký stroj využívá GPS navigaci a strojové vidění, díky nimž si hledá optimální cestu na poli. Pro správnou identifikaci rostlin plevele využívá palubní počítač s umělou inteligencí a kamery s vysokým rozlišením. Když robot narazí na plevel, sežehne ho paprsky celkem osmi současně pracujících laserů o výkonu 150 kW.

TIP: Robotické zemědělství: Na plantáže míří autonomní sázeči rýže

Výhodou laserového plecího robota je, že ponechává svrchní část půdy víceméně neporušenou, což uchová její společenstva mikroorganismů. Ekonomicky výhodný provoz robota by měl zaujmout především organické zemědělce a podobně zaměřené pěstitele, kterým leží na srdci dlouhodobá kondice obhospodařované půdy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907