Bachův absolutismus: Neplánovaná cesta k modernizaci monarchie

12.09.2016 - Vladimír Černý

Na počátku 50. let 19. století začalo v habsburské monarchii období, nazývané později podle tehdejšího ministra vnitra Alexandera Bacha

<p>Ministr Alexander Bach, jehož jméno se stalo synonymem absolutismu padesátých let 19. století.</p>

Ministr Alexander Bach, jehož jméno se stalo synonymem absolutismu padesátých let 19. století.


Reklama

Období padesátých let 19. století je v českém prostředí chápáno obvykle velmi negativně, ale i v této záležitosti platí, že nic není pouze černobílé. Na jedné straně došlo k potlačení veřejného života, výuka češtiny na školách byla od roku 1854 omezena a vědecké instituce se musely vyrovnávat s nepříjemným policejním dozorem. Perzekvováni byli četní politici, vědci, umělci i novináři, z nichž nejznámějším byl Karel Havlíček Borovský. Ale kulturní život přesto pokračoval dál a například Božena Němcová v této době napsala svou legendární Babičku.

Omezení a rozvoj v jednom

V určitých oblastech byl tehdejší režim liberální, což platilo zejména v ekonomice. Svobodné podnikání se nesetkávalo prakticky s žádným omezením ze strany státu, a kdo měl dostatek schopností a kuráže, mohl se docela dobře prosadit. Reformy byly zaváděny také ve školství.

Vzhledem k absenci politických bojů a dramatických situací byl tehdejší život klidný a řada významných osobností vzpomínala na toto období docela v dobrém. Novinář a spisovatel Servác Heller o tom napsal:

„Když myšlenkami do časů svého mládí zalétám a způsob tehdejšího života dle věrné paměti si představuji, zdá se mi, že lidé tehdy žili šťastněji než nyní. Šťastněji, poněvadž spokojeněji – spokojenými musili být všichni, snad tedy spokojeněji, poněvadž klidněji… A klidno bývalo tehdy ve všem všudy. Žádné veřejné boje, žádné zápasy stran, žádné žaloby a stesky, žádné nevraživé kritiky, žádné dráždění citů, žádné štvaní, žádné veřejné napadání a osočování, žádné zásadní znepokojování, žádné podněcování nedůvěry. Nic, nic než toliko vlastní myšlenky, tiché nazírání na svět a přírodu a nerušená práce o blaho soukromého nebo rodinného života.“

TIP: Vražda nebo omyl: Zabila kněžnu Windischgrätzovou zbloudilá kulka?

Přesto byla z dlouhodobé perspektivy situace jen těžko udržitelná a na konci dekády bylo zřejmé, že politický systém nutně potřebuje modernizaci.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907