Bachův absolutismus: Neplánovaná cesta k modernizaci monarchie

Na počátku 50. let 19. století začalo v habsburské monarchii období, nazývané později podle tehdejšího ministra vnitra Alexandera Bacha

12.09.2016 - Vladimír ČernýObdobí padesátých let 19. století je v českém prostředí chápáno obvykle velmi negativně, ale i v této záležitosti platí, že nic není pouze černobílé. Na jedné straně došlo k potlačení veřejného života, výuka češtiny na školách byla od roku 1854 omezena a vědecké instituce se musely vyrovnávat s nepříjemným policejním dozorem. Perzekvováni byli četní politici, vědci, umělci i novináři, z nichž nejznámějším byl Karel Havlíček Borovský. Ale kulturní život přesto pokračoval dál a například Božena Němcová v této době napsala svou legendární Babičku.

Omezení a rozvoj v jednom

V určitých oblastech byl tehdejší režim liberální, což platilo zejména v ekonomice. Svobodné podnikání se nesetkávalo prakticky s žádným omezením ze strany státu, a kdo měl dostatek schopností a kuráže, mohl se docela dobře prosadit. Reformy byly zaváděny také ve školství.

Vzhledem k absenci politických bojů a dramatických situací byl tehdejší život klidný a řada významných osobností vzpomínala na toto období docela v dobrém. Novinář a spisovatel Servác Heller o tom napsal:

„Když myšlenkami do časů svého mládí zalétám a způsob tehdejšího života dle věrné paměti si představuji, zdá se mi, že lidé tehdy žili šťastněji než nyní. Šťastněji, poněvadž spokojeněji – spokojenými musili být všichni, snad tedy spokojeněji, poněvadž klidněji… A klidno bývalo tehdy ve všem všudy. Žádné veřejné boje, žádné zápasy stran, žádné žaloby a stesky, žádné nevraživé kritiky, žádné dráždění citů, žádné štvaní, žádné veřejné napadání a osočování, žádné zásadní znepokojování, žádné podněcování nedůvěry. Nic, nic než toliko vlastní myšlenky, tiché nazírání na svět a přírodu a nerušená práce o blaho soukromého nebo rodinného života.“

TIP: Vražda nebo omyl: Zabila kněžnu Windischgrätzovou zbloudilá kulka?

Přesto byla z dlouhodobé perspektivy situace jen těžko udržitelná a na konci dekády bylo zřejmé, že politický systém nutně potřebuje modernizaci.


Další články v sekci