Vražda nebo omyl: Zabila kněžnu Windischgrätzovou zbloudilá kulka?

10.01.2020 - Kristina Popelka

V červnu 1848 byla v Praze zastřelena kněžna Windischgrätzová. Pachatele činu se nikdy vypátrat nepodařilo. Byla kulka určena jejímu muži, nebo šlo o nešťastnou náhodu?

<p>Nejznámější obětí pražského povstání se stala manželka českého zemského velitele Windischgrätze </p>

Nejznámější obětí pražského povstání se stala manželka českého zemského velitele Windischgrätze 


Reklama

V polovině června 1848 zachvátilo českou metropoli ozbrojené povstání. V pražských ulicích vyrostly jako houby po dešti barikády a na týden v nich zavládly potyčky s vojskem a zmatek. 

Nešťastná oběť revoluce

Marie Eleonora Windischgrätzová (1796–1848), manželka nenáviděného zemského velitele a „hrobaře revoluce“ Alfreda Windischgrätze, přicestovala s knížetem a dětmi do Prahy v květnu 1848. Jako obvykle se všichni ubytovali v sídle na rohu Celetné ulice a Ovocného trhu. Právě tímto směrem se 12. června postupně posouvaly šarvátky po první vážnější potyčce mezi císařskými a Pražany u Prašné brány.

Kolem půl páté přiměl hluk v ulici kněžnu Windischgrätzovou, aby se šla podívat k oknu, co se děje. Dříve než stačila odhrnout záclonu a otevřít okno, ozvalo se tříštění skla a kněžna s povzdechem „Můj Bože!“ klesla bezvládně na podlahu. Kolem hlavy se jí začala rozlévat krev. Přítomní hosté zůstali zcela zkoprnělí, jen kníže k ní okamžitě přiskočil. Podle pozdějších výpovědí svědků se zmohl na jedinou větu: „Mně to bylo určeno, tebe to stihlo!“

Přivolaný lékař mohl už pouze konstatovat smrt. Z ohledacího protokolu je možné vyčíst, že kulka vnikla do hlavy u kořene nosu a prošla napříč celou lebkou, takže šance na přežití byla nulová. V tu chvíli se do knížecí rezidence rovněž donesla zpráva, že ve střetech s povstalci byl těžce raněn nejstarší z knížecích synů, tehdy bezmála třicetiletý korunní princ Alfred. Značně zoufalý zemský velitel Windischgrätz vydal bez meškání příkaz najít a zatknout oba pachatele. Současně vyhlásil stanné právo.

Vraždil mladý student?

Novina o tragické smrti manželky nenáviděného generála zakrátko vešla ve všeobecnou známost a nutno říct, že většina české veřejnosti smrti dvaapadesátileté kněžny Windischgrätzové upřímně želela. Marie Eleonora se totiž úzkostlivě stranila politického dění, a pokud kdy opustila ústraní rodinného života, bylo to vždy ve spojení s charitativní činností. 

Co se týče vyšetřování kněžniny smrti, ještě 12. června v podvečer byl zatčen student Maxmilián Maux, syn hajného z Velkých Popovic. Účastnil se mše i následného průvodu k vojenskému velitelství, přičemž s sebou nesl brokovnici s několika olověnými náboji, o nichž prohlašoval, že jsou určeny pro Windischgrätze. Během potyček u Prašné brány byl Maux raněn na hlavě, pročež se během odpoledne uchýlil do domu profesora Bernarda Bolzana v Celetné ulici, kde se mu dostalo ošetření. Zde také na půdě schoval svou brokovnici. Vojáci hledající vraha kněžny Windischgrätzové zbraň našli a záhy dopadli i jejího majitele.

Během výslechu Maux jednoznačně popřel, že by na generálův dům či dokonce přímo na kněžnu vystřelil. Vyšetřovatelé tedy přizvali znalce, pražského puškaře Antonína Lebedu, aby brokovnici prohlédl a určil, zda se jedná o vražednou zbraň. Lebeda po důkladné prohlídce sice potvrdil, že se ze zbraně celkem nedávno střílelo, nicméně současně vyloučil, že by Maux byl hledaným vrahem, neboť jeho puška měla mnohem větší ráži než kulka, která zasáhla kněžnu. Maxmilián Maux tak musel být propuštěn a žádného dalšího podezřelého již policie nevypátrala. 

Bezvýsledné pátrání

Vyšetřování komplikoval fakt, že ke kněžnině vraždě naprosto chyběl motiv, a tím pádem brzy uvízlo na mrtvém bodě, z kterého se už nikdy nepohnulo. Nepodařilo se vypátrat vraha ani vražednou zbraň. Kníže Windischgrätz po čase požádal policii, aby mu vydala jeden (a vlastně jediný) doličný předmět, totiž smrtelnou střelu. Tu pak nechal zasadit do klícky ze slitiny stříbra a mědi a učinil z ní rodinnou památku. Medailon je dnes k vidění v Okresním muzeu v Klatovech.

TIP: Rudá arcivévodkyně: Proč se dcera korunního prince Rudolfa dala k socialistům?

Mezi lidmi se samozřejmě ihned vyrojila řada teorií a „zaručených“ zpráv, podle nichž svou ženu zabil sám Windischgrätz. Ve skutečnosti připadají v úvahu dvě možné příčiny tragické smrti Marie Eleonory Windischgrätzové. Jednou z nich je, že kulka byla opravdu určena jejímu manželovi a kněžna zemřela místo něj, jak se Windischgrätz domníval. Podle druhé a pravděpodobnější verze se jednalo o zbloudilou, nazdařbůh vystřelenou kulku, které se kněžna nešťastnou náhodou připletla do cesty.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ještě v červenci 1942 bylo naživu 80 % budoucích obětí holocaustu. O 11 měsíců později však byl tento poměr přesně opačný. Čím méně se Němcům dařilo na východní frontě, tím více zvyšovali své úsilí ve věci tzv. konečného řešení židovské otázky.

Zajímavosti

Čtyři a půl metru dlouhá ankylorhiza s tlamou plnou zubů děsila vše živé v oceánu období oligocénu.

Věda

Extrémně velký

Název: Extrémně velký dalekohled (Extremely Large Telescope, ELT)
Průměr: 39,3 m
V provozu od roku: 2025

Čím je průměr objektivu větší, tím víc světla může teleskop soustředit a tím víc podrobnějších informací získat… Evropští astronomové se rozhodli postavit dalekohled, který hned tak něco nepřekoná. Původní představy dokonce počítaly s průměrem 100 m, což se však ukázalo být nad současné technické i finanční možnosti. Vedení Evropské jižní observatoře (ESO) dalo zelenou konstrukci menšího, ale přesto mimořádně velkého dalekohledu ELT – Extremely Large Telescope.

Projekt počítá s přístrojem o průměru 39,3 m. Primární zrcadlo se bude skládat ze 798 šestiúhelníkových segmentů o průměru 1,4 m a tloušťce pouhých 50 mm. Do optické soustavy se začlení zrcadla systému adaptivní optiky, kvůli kompenzaci neostrosti snímků způsobené neklidem atmosféry. Jedno z nich bude podepřeno soustavou šesti tisíc aktivních členů, tzv. aktuátorů, s úkolem „zakřivovat“ zrcadlo v závislosti na stavu ovzduší 1 000krát za sekundu, čímž se dosáhne mimořádně kvalitního obrazu.

V roce 2010 vybrala ESO pro budoucí umístění observatoře horu Cerro Armazones v chilské oblasti Antofagasta, v nadmořské výšce přes 3 000 m. Teleskop má chránit otáčivá kopule o průměru 86 m. Stavební úpravy terénu započaly v červnu 2014 a o tři roky později, 29. května 2017, byl slavnostně položen základní kámen obřího teleskopu.

Německá firma SCHOTT ve své továrně v Mainzu loni v lednu úspěšně odlila prvních šest segmentů primárního zrcadla, které po procesu pomalého chladnutí čeká ještě řada tepelných úprav. Následně budou vybroušena do správného tvaru a pokovena s přesností 15 nm na celé optické ploše. Obojí zajistí francouzská společnost Safran Reosc, jež se ujme rovněž testování zrcadel.

ELT se stane největším okem lidstva, jaké kdy vzhlíželo k obloze, a může revolučně změnit naše vnímání vesmíru. Jeho úkolem bude řešit celou řadu vědeckých záhad, jež mohou pomoct osvětlit naše vlastní kořeny, včetně pátrání po známkách života na planetách podobných Zemi, studia povahy temné energie a temné hmoty nebo sledování raných stadií vývoje vesmíru. Zároveň zcela jistě přinese řadu nových otázek, které dnes nedokážeme ani odhadnout. První pozorování by se mělo uskutečnit v roce 2025.

Vesmír

Klášter s dvojím prvenstvím

Břevnovský klášter

Nejen mečem a bojem živ je Přemyslovec. Čeští panovníci a později i mocní šlechtici rádi trávili čas budováním četných klášterů. Ostatně očekávali, že si tím zajistí spásu nejen pro sebe, ale i pro své rodiny. Nejstarší mužský klášter v Českých zemích je ten na pražském Břevnově. Založit jej nechal v roce 993 kníže Boleslav II. A jaké druhé prvenství klášter má? Nejdelší tradici vaření piva v celé republice! 

Historie

Přestože se ofenziva nevyvíjela podle plánu, von Hindenburg s Ludendorffem obdrželi vysoká vyznamenání.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907