Balónem do stratosféry: Americký startup plánuje dostupnou „vesmírnou“ turistiku

23.06.2020 - Martin Reichman


Reklama

Americký startup Space Perspective plánuje cenově dostupnou „vesmírnou“ turistiku. Jejich kapsle Neptun se má pomocí obrovského vodíkového balónu dostat až nad samou hranici stratosféry – 50 kilometrů nad povrch Země.

První testovací vzlet (bez pasažérů, zato s vědeckou výbavou a užitečným nákladem) se má z pronajaté ranveje Kennedyho vesmírného střediska vznést již v první polovině příštího roku. První komerční lety i s pasažéry by se pak podle plánů Space Perspective mohly uskutečnit do čtyř let.

Space Perspective slibuje neopakovatelný zážitek zájemcům z řad profesionálních i laických vědců, „gaučovým astronautům“ nebo třeba párům, které mají zájem o netradiční svatbu – kabina Neptun má pojmout až 8 cestujících. Ceny letenek ještě nebyly oznámeny, podle zástupců společnosti se ale uvažuje o cenách okolo 125 tisíc dolarů (zhruba 3 miliony korun). To je zhruba polovina částky, kterou za vesmírný výlet (ale do dvojnásobné výšky) požaduje například Virgin Galactic.

TIP: Zlatá éra dobývání kosmu: Kdy se do vesmíru podívají obyčejní lidé?

Vedle relativně nízké ceny je projekt Space Perspective zajímavý i z jiného pohledu – na rozdíl od nejrůznějších balistických skoků, které trvají jen několik minut, má být výlet v kabině Neptunu opravdovým cestovatelským zážitkem. Obří balón má kabinu do 50kilometrové výšky vynést rychlostí okolo 20 km/h. Cesta vzhůru tak potrvá 2,5 hodiny, po kterých má následovat velmi pozvolný sestup do vln oceánu. Následně „vesmírné“ cestovatele vyloví a na souš dopraví připravená loď. Kapsle Neptun svým cestujícím navíc nabídne dokonalý komfort včetně zásobeného baru, toalety a internetového připojení.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Šestičlenná mexická hlídka zvládne kanalizační systém zkontrolovat jen dvakrát do týdne.

Zajímavosti

Lidé labutě v zimě rádi krmí, často ale bohužel volí zcela nevhodnou potravu.

Příroda

Mozky lidí, kteří spolu souhlasí, jsou pěkně synchronizované. Zato během hádky jsou mozky navzájem rozladěné.

Věda

Vizualizace galaxie ID2299, která vznikla kosmickou kolizí a značná část jejího plynu byla následkem srážky vyvržena v podobě „slapového ohonu“.

Vesmír
Revue

Pro avarsko-slovanské vztahy nejspíš platí ono Palackého vzájemné stýkání a potýkání obou kultur. Slovo Avar si Slované připodobňovali se slovem obrabar. Kmen Hunů se zase v němčině odráží ve slově Hüne, což rovněž znamená obr.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907