Balonová observatoř pro lov exoplanet absolvovala svůj první let

04.02.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Příprava observatoře PICTURE-C k úvodnímu letu balónem</p>

Příprava observatoře PICTURE-C k úvodnímu letu balónem


Reklama

Přímé pozorování a pořizování snímků exoplanet je extrémně náročné. Astronomové k tomu využívají různé důmyslné technologie. Jednou z pozoruhodných novinek je i observatoř PICTURE-C, která by měla pozorovat exoplanety vysoko v pozemské atmosféře, zavěšená na velkém balonu.

Vedoucí projektu, astronom Christopher Mendillo z University of Massachusetts Lowell a jeho spolupracovníci, uspořádali loni v září první testovací let observatoře PICTURE-C. Tým o tom nedávno informoval na 235. výroční konferenci Americké astronomické společnosti v Honolulu na Havaji.

Balónová astronomie

Mendillo již dříve uskutečnil podobná pozorování s využitím suborbitálních raket. V takovém případě je ale možné pozorovat vesmír jen pár minut, což je málo na přímé pozorování exoplanet. Využití observatoře, kterou vynese vysoko do atmosféry speciální balon, je pro taková pozorování mnohem vhodnější.

TIP: NASA vypouští balón SuperTIGER: Bude zkoumat těžké kosmické částice

Balon, který nese observatoř PICTURE-C, je skutečně monumentální. V plné velikosti má průměr 122 metrů. Po vypuštění se během 3 hodin vznese do výšky 39 kilometrů. Tam se pak vznáší a observatoř může pozorovat cizí světy. Na svém prvním letu observatoř PICTURE-C ještě žádné exoplanety nesledovala, to se ale brzy změní.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Chris Mendillo

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907