Barevné překvapení: Proč ve Francii najednou zezelenaly řeky?

29.04.2016 - Stanislav Mihulka

Několik francouzských řek změnilo přes noc svou barvu. Co způsobilo tuto podivnou proměnu?


Reklama

Před pár dny se obyvatelé na celkem 12 místech ve Francii vzbudili a nestačili se divit. Jejich řeky změnily barvu na jásavě zelenou. Stalo se snad něco hrozného se životním prostředím?

Naštěstí nikoliv, i když událost se životním prostředím svým způsobem souvisí. Náhlou změnu barvy několika francouzských řek měla na svědomí skupina environmentálních aktivistů Agents Environmentals, kteří tímto originálním způsobem upozornili na to, jak snadno a jak daleko se může ve vodě šířit znečištění.

TIP: V Číně se zase řeka zbarvila do karmínové červené

Aktivisté použili zelený odstín fluoresceinu, syntetické organické barevné látky, která se běžně využívá při sledování pohybu vody nebo v biomedicíně. Fluorescein je velice nápadný a dobře viditelný, přitom je ale zcela bezpečný a neškodný pro vodní organismy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Agents Environmentals

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907