Barevné překvapení: Proč ve Francii najednou zezelenaly řeky?

29.04.2016 - Stanislav Mihulka

Několik francouzských řek změnilo přes noc svou barvu. Co způsobilo tuto podivnou proměnu?


Reklama

Před pár dny se obyvatelé na celkem 12 místech ve Francii vzbudili a nestačili se divit. Jejich řeky změnily barvu na jásavě zelenou. Stalo se snad něco hrozného se životním prostředím?

Naštěstí nikoliv, i když událost se životním prostředím svým způsobem souvisí. Náhlou změnu barvy několika francouzských řek měla na svědomí skupina environmentálních aktivistů Agents Environmentals, kteří tímto originálním způsobem upozornili na to, jak snadno a jak daleko se může ve vodě šířit znečištění.

TIP: V Číně se zase řeka zbarvila do karmínové červené

Aktivisté použili zelený odstín fluoresceinu, syntetické organické barevné látky, která se běžně využívá při sledování pohybu vody nebo v biomedicíně. Fluorescein je velice nápadný a dobře viditelný, přitom je ale zcela bezpečný a neškodný pro vodní organismy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Agents EnvironmentalsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907