Baví vás pozorování Slunce? Staňte se Lovcem solárních výtrysků

Vědečtí dobrovolníci se mohou zapojit do projektu výzkumu solárních výtrysků plazmatu

10.12.2021 - Stanislav MihulkaNaše Slunce je sice poměrně klidná hvězda, přesto ale prakticky neustále projevuje nějakou aktivitu. Mimo jiné rovněž produkuje výtrysky plazmatu, které se pak řítí směrem do Sluneční soustavy. Výzkum těchto solárních výtrysků přispívá k lepšímu porozumění samotnému Slunci, i tomu, jak Slunce ovlivňuje Zemi a další planety.

Na solární výtrysky se zaměřil i nový projekt občanské vědy „Solar Jet Hunter“ (Lovec solárních výtrysků), který s podporou NASA vedou odborníci Minesotské univerzity. Jak říká vedoucí projektu, astronomka Lindsay Glesener, solární výtrysky mívají energii milionů vodíkových pum a dochází k nim vlastně docela blízko. Je v našem zájmu o nich vědět co nejvíc.

Snímky vesmírné solární observatoře

Badatelé mají k dispozici výtečné snímky Slunce, které pořídila americká vesmírná solární observatoř Solar Dynamics Observatory (SDO). Obsahují množství cenných informací. Jak ale uvedla Glesenerová, „náš malý výzkumný tým by tyto snímky analyzoval deset let a nejspíš ještě déle. Proto žádáme veřejnost o pomoc.“

TIP: Úspěch dobrovolníků: Amatérští vědci objevili superzemi v obyvatelné zóně

Vědečtí dobrovolníci mohou jako „lovci solárních výtrysků“ studovat snímky Slunce od observatoře SDO. Zároveň se ale mohou podílet i na tvorbě algoritmů, které by měly do budoucna zrychlit pátrání po solárních výtryscích. Pokud se chcete připojit k projektu, můžete navštívit webovou stránku Solar Jet Hunter na platformě občanské vědy Zooniverse.

 


Další články v sekci