Úspěch dobrovolníků: Amatérští vědci objevili superzemi v obyvatelné zóně

11.01.2019 - Stanislav Mihulka

V datech teleskopu Kepler z jeho mise K2 se v souhvězdí Býka skrývala zajímavá exoplaneta

<p>Umělecká vizualizace exoplanety K2-288Bb.</p>

Umělecká vizualizace exoplanety K2-288Bb.


Reklama

Vědu už nedělají jenom profesionální vědci. V posledních letech se rozmáhá občanská věda (anglicky citizen science), která nabízí možnost podílet se na vědeckém bádáním lidem jiných profesí nebo i vědcům jiných oborů. Stačí mít hodně času nebo hodně chuti dělat něco zajímavého. A občanští vědci si připisují pozoruhodné úspěchy.

Teď se to povedlo občanským vědcům, kteří se podílejí na projektu „Exoplanet Explorers“, z něhož zavání dobrodružství už názvem. Cílem projektu je zapojit veřejnost do analýz ohromného množství dat, která nasbíral dnes již neaktivní americký teleskop a zdatný lovec exoplanet Kepler.

Superzemě dvojhvězdy červených trpaslíků

Občanští vědci dokázali v datech mise K2 teleskopu Kepler objevit superzemi, čili planetu o velikosti zhruba dvojnásobku Země, která obíhá hvězdu v obyvatelné zóně. Teoreticky tam tedy může být kapalná voda a možná i něco zajímavějšího. To je ale zatím velmi předčasné hodnotit. Planety této konkrétní velikosti jsme zatím našli jen vzácně, takže jde o významný objev.

TIP: Exoplaneta K2-18b u červeného trpaslíka by mohla být zvětšenou verzí Země

Nově objevená planeta dostala označení K2-288Bb. Zatím prý není jasné, jestli jde o kamennou planetu anebo plynného „trpaslíka“ vlastnostmi podobného Neptunu. Planeta je součástí hvězdného systému K2-288, který tvoří dva chladní červení trpaslíci spektrální třídy M. Dvojhvězda s planetou K2-288Bb se nachází v souhvězdí Býka, ve vzdálenosti 226 světelných let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA / JPL

  • Zdroj fotografií: NASA's Goddard Space Flight Center/Francis Reddy

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907