Bazilika ve francouzské Remeši je doslova protkána symbolikou čísel
Chór baziliky Saint-Remi v Remeši vzývá podle znalců číselné symboliky k duchovnímu povznesení ve znamení šestky. Svatostánek vyrostl na místě antického pohřebiště a pozdějšího benediktinského kláštera vybudovaného okolo roku 790. Výstavba samotného chóru proběhla v letech 1162–1181 pod záštitou biskupa Pierra de Celleho.
Vše nasvědčuje tomu, že byl zmíněný církevní představitel – ostatně jako většina duchovních té doby – dobře obeznámen s pasážemi z díla sv. Augustina, jež se zabývají symbolikou čísel. Chrám byl zasvěcen číslu šest, které Augustin považoval za dokonalé, protože i Bůh dokončil stvoření v šesti dnech.
Šestka však neměla pouze symbolizovat dokonalost stvoření, ale byla také prvním číslem, jež odpovídá součtu svých dělitelů kromě sebe sama: tedy jedničky, dvojky a trojky. Posloupnost oblouků v arkádě a v galerii i počet oken přitom vyjadřují takové vztahy zcela přesně – s nejvyšším číslem odpovídajícím nejvyšší poloze. Trojka pak nefigurovala úplně nahoře náhodou: Představovala totiž samotnou svatou Trojici.
100+1 zahraniční zajímavost
RevueVedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)
VědaArcheologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter James, CC0)
HistorieStříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)