Tajemná symbolika čísel: Bazilika Saint-Remi v Remeši - Ve znamení šestky

20.02.2017 - Kateřina Helán Vašků

Bazilika ve francouzské Remeši je doslova protkána symbolikou čísel

Bazilika Saint-Remi -<p>Bazilice Saint-Remi v Remeši dominuje podle badatelů číslo šest.</p>
Bazilika Saint-Remi -

Bazilice Saint-Remi v Remeši dominuje podle badatelů číslo šest.


Reklama

Chór baziliky Saint-Remi v Remeši vzývá podle znalců číselné symboliky k duchovnímu povznesení ve znamení šestky. Svatostánek vyrostl na místě antického pohřebiště a pozdějšího benediktinského kláštera vybudovaného okolo roku 790. Výstavba samotného chóru proběhla v letech 1162–1181 pod záštitou biskupa Pierra de Celleho.

Ve znamení šestky

Vše nasvědčuje tomu, že byl zmíněný církevní představitel – ostatně jako většina duchovních té doby – dobře obeznámen s pasážemi z díla sv. Augustina, jež se zabývají symbolikou čísel. Chrám byl zasvěcen číslu šest, které Augustin považoval za dokonalé, protože i Bůh dokončil stvoření v šesti dnech.


 Seriál o symbolice čísel velkých staveb


Šestka však neměla pouze symbolizovat dokonalost stvoření, ale byla také prvním číslem, jež odpovídá součtu svých dělitelů kromě sebe sama: tedy jedničky, dvojky a trojky. Posloupnost oblouků v arkádě a v galerii i počet oken přitom vyjadřují takové vztahy zcela přesně – s nejvyšším číslem odpovídajícím nejvyšší poloze. Trojka pak nefigurovala úplně nahoře náhodou: Představovala totiž samotnou svatou Trojici

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907