Belgické nemocniční jídlo získalo ocenění v gastronomickém průvodci

15.03.2023 - Zuzana Rychlá a ČTK

Nemocniční jídlo se v kulinářských žebříčcích obvykle řadí po bok školních obědů. Nemocnice v západní Belgii narušila tento stereotyp poté, co získala uznání prestižního francouzského průvodce restauracemi

<p>Nemocnice v západní Belgii získala uznání prestižního francouzského gastronomického průvodce. <em>(ilustrační foto: Pixabay, ai subarasiki, CC0)</em></p>

Nemocnice v západní Belgii získala uznání prestižního francouzského gastronomického průvodce. (ilustrační foto: Pixabay, ai subarasiki, CC0)


Reklama

Nemocnice AZ Groeninge ve městě Kortrijk se stala prvním zdravotnickým zařízením v zemích Beneluxu, jež získalo oficiální uznání Gault & Millau za kvalitu jídla, které podává svým pacientům.

Generální ředitel Gault & Millau pro Belgii, Nizozemsko a Lucembursko Marc Declerck pro agenturu Reuters uvedl, že průvodce již více než deset let spolupracuje se zdravotnickými zařízeními a domovy důchodců na stravování zaměstnanců a obyvatel.

Nemocnice si přizvala odborníky z gastronomického průvodce, aby zkontrolovali jejich stravu a nabídli rady ke zlepšení, zejména pokud jde o ryby, omáčky a porce brambor. Ti následně konstatovali, že jídlo v nemocnici je na vysoké úrovni, a Declerck prohlásil, že by některé z jejich pokrmů rád servíroval i u sebe doma.

TIP: Michelinské restaurace: Pět míst, zaslíbených hvězdné gastronomii

Obecnou radou podle něj je pracovat s dobrými surovinami a držet se jednoduchých receptů. „Lidé nechtějí nutně příliš složité věci. Ať je to zdravé, ať je to chutné... Snažte se pro ně vařit tak, jako byste vařili pro sebe,“ prozradil ředitel Declerck.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907