Belgický architekt chce proměnit starý činžák v soběstačný zelený eko-dům

21.09.2016 - Martin Reichman

Botanické centrum -<p>Fasádu domu má ozdobit 274 květináčů, které by měly pojmout 10 tisíc rostlin. Ty by měly ročně pohltit okolo 50 tun oxidu uhličitého.</p>
Botanické centrum -

Fasádu domu má ozdobit 274 květináčů, které by měly pojmout 10 tisíc rostlin. Ty by měly ročně pohltit okolo 50 tun oxidu uhličitého.


Reklama

Jsou oba stejně staří – belgický architekt Vincent Callebaut se narodil ve stejném roce, kdy bylo postaveno bruselské Botanické centrum. Budova z roku 1977 s honosným názvem je vlastně obyčejným a v současnosti nepříliš pohledným činžákem, jakých je v bruselské metropoli mnoho. Své pojmenování si dům vysloužil díky blízké botanické zahradě.

TIP: První podzemní park na světě má vzniknout šest metrů pod Manhattanem

Nyní se ale zdá, že se Botanické centrum dočká radikální proměny. Návrh Vincenta Callebauta počítá s přeměnou komplexu na soběstačný a ekologicky laděný objekt. Fasádu domu má ozdobit 274 květináčů, které by měly pojmout 10 tisíc rostlin. Kromě pohledového efektu mají rostliny plnit i očistnou funkci – podle Callebauta rostliny ročně pohltí okolo 50 tun oxidu uhličitého.

Na střeše budovy architekt počítá s umístěním futuristické konstrukce ze dřeva a oceli, která by měla fungovat jako obytný, nebo komerční polyfunkční prostor. Plány pamatují i na energetickou soběstačnost – o elektřinu, která by měla pokrýt kompletní spotřebu budovy, se postarají solární panely a větrné turbíny umístěné na střeše domu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Leif Eriksson objevuje Ameriku, obraz od norského malíře Hanse Dahla (1849–1937).

Zajímavosti

Arové hyacintoví vyhledávají na zemi velké palmové ořechy, které se jim tady louskají lépe než ve větvích stromů

Příroda
Věda

Kometa Čurjumov-Gerasimenko na snímku meziplanetární sondy Rosetta

Vesmír

Německá infiltrační taktika použitá během protiútoku slavila úspěch, na snímku vilémovské kulometné družstvo

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907