Belgický architekt chce proměnit starý činžák v soběstačný zelený eko-dům

21.09.2016 - Martin Reichman

Botanické centrum -<p>Fasádu domu má ozdobit 274 květináčů, které by měly pojmout 10 tisíc rostlin. Ty by měly ročně pohltit okolo 50 tun oxidu uhličitého.</p>
Botanické centrum -

Fasádu domu má ozdobit 274 květináčů, které by měly pojmout 10 tisíc rostlin. Ty by měly ročně pohltit okolo 50 tun oxidu uhličitého.


Reklama

Jsou oba stejně staří – belgický architekt Vincent Callebaut se narodil ve stejném roce, kdy bylo postaveno bruselské Botanické centrum. Budova z roku 1977 s honosným názvem je vlastně obyčejným a v současnosti nepříliš pohledným činžákem, jakých je v bruselské metropoli mnoho. Své pojmenování si dům vysloužil díky blízké botanické zahradě.

TIP: První podzemní park na světě má vzniknout šest metrů pod Manhattanem

Nyní se ale zdá, že se Botanické centrum dočká radikální proměny. Návrh Vincenta Callebauta počítá s přeměnou komplexu na soběstačný a ekologicky laděný objekt. Fasádu domu má ozdobit 274 květináčů, které by měly pojmout 10 tisíc rostlin. Kromě pohledového efektu mají rostliny plnit i očistnou funkci – podle Callebauta rostliny ročně pohltí okolo 50 tun oxidu uhličitého.

Na střeše budovy architekt počítá s umístěním futuristické konstrukce ze dřeva a oceli, která by měla fungovat jako obytný, nebo komerční polyfunkční prostor. Plány pamatují i na energetickou soběstačnost – o elektřinu, která by měla pokrýt kompletní spotřebu budovy, se postarají solární panely a větrné turbíny umístěné na střeše domu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907