Belgický architekt chce proměnit starý činžák v soběstačný zelený eko-dům

21.09.2016 - Martin Reichman

Botanické centrum -<p>Fasádu domu má ozdobit 274 květináčů, které by měly pojmout 10 tisíc rostlin. Ty by měly ročně pohltit okolo 50 tun oxidu uhličitého.</p>
Botanické centrum -

Fasádu domu má ozdobit 274 květináčů, které by měly pojmout 10 tisíc rostlin. Ty by měly ročně pohltit okolo 50 tun oxidu uhličitého.


Reklama

Jsou oba stejně staří – belgický architekt Vincent Callebaut se narodil ve stejném roce, kdy bylo postaveno bruselské Botanické centrum. Budova z roku 1977 s honosným názvem je vlastně obyčejným a v současnosti nepříliš pohledným činžákem, jakých je v bruselské metropoli mnoho. Své pojmenování si dům vysloužil díky blízké botanické zahradě.

TIP: První podzemní park na světě má vzniknout šest metrů pod Manhattanem

Nyní se ale zdá, že se Botanické centrum dočká radikální proměny. Návrh Vincenta Callebauta počítá s přeměnou komplexu na soběstačný a ekologicky laděný objekt. Fasádu domu má ozdobit 274 květináčů, které by měly pojmout 10 tisíc rostlin. Kromě pohledového efektu mají rostliny plnit i očistnou funkci – podle Callebauta rostliny ročně pohltí okolo 50 tun oxidu uhličitého.

Na střeše budovy architekt počítá s umístěním futuristické konstrukce ze dřeva a oceli, která by měla fungovat jako obytný, nebo komerční polyfunkční prostor. Plány pamatují i na energetickou soběstačnost – o elektřinu, která by měla pokrýt kompletní spotřebu budovy, se postarají solární panely a větrné turbíny umístěné na střeše domu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907