Benátské ženy se v 16. století věnovaly i jinak výlučně mužským profesím

19.03.2023 - Tomáš Konečný

Minulost si spojujeme s obrazem ženy, která se plně věnuje domácnosti a je zcela závislá na svém muži. Záznamy z prvních pravidelných sčítání lidu, jež se odehrávala v italských městských státech od 16. století, však ukazují něco jiného: Překvapivě velký počet žen pracoval – a někdy zastávaly výlučně mužské profese

<p>Portrét benátské ženy od Lorenza Lotta (1506). Její identitu neznáme, ale podle oblečení šlo zřejmě o úspěšnou dámu ze středních vrstev.<em> (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)</em></p>

Portrét benátské ženy od Lorenza Lotta (1506). Její identitu neznáme, ale podle oblečení šlo zřejmě o úspěšnou dámu ze středních vrstev. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)


Reklama

Benátské záznamy z let 1633, 1642 a 1670 uvádějí v řadách obyvatel města asi 60 tisíc příslušnic něžného pohlaví. Jen o něco víc než třetinu přitom tvořily ženy v domácnosti – a z této třetiny asi 70 % představovaly vdovy, které žily z podílu na dědictví po zesnulém manželovi. Zbytek nepracujících žen reprezentovaly místní aristokratky, jež obvykle řídily velký dům s několika sloužícími. Vedle nich pak v záznamech figuruje necelá tisícovka jeptišek a služebných.

Dámy v nejlepším věku, trhačky zubů a námořnice

K nadpoloviční většině Benátčanek se tak vztahovalo 112 různých profesí. Přibližně pětina z nich se věnovala obchodu, dvě pětiny živilo řemeslo a stejný počet si vydělával na živobytí službami. Skoro všechny obchodnice a řemeslnice pracovaly v textilní branži, obvykle jako prodavačky obnošeného oblečení, knoflíkářky, švadleny, přadleny, kloboučnice, rukavičkářky či krajkářky. Záznamy však zahrnují i dámy věnující se výrobě plachet, mýdel, čalounů či kožichů, ale také zrcadel, beden, sudů a skla nebo drobných mincí, které se ryly ručně.

Nejzajímavější údaje nabízejí záznamy u služeb. Census uvádí 32 hospodských (včetně jedné zaměřené na herce), 18 porodních bab, dvě vykladačky osudu a na 200 prostitutek. Jelikož ovšem sčítací archy vyplňovali kněží, používali v některých případech eufemismy jako „samostatné dívky z různých krajů“ či „pohledné ženy v nejlepším věku“.

Podle sčítání z roku 1587 navštěvovalo v Benátkách školy 4 600 chlapců, ale pouze 30 dívek: Přesto tam nalézáme ženy věnující se sofistikovaným profesím. Roku 1642 se jednalo o 13 učitelek a 11 holiček, které zajišťovaly zdravotnické služby – holiči, na rozdíl od kadeřníků, prováděli chirurgické zákroky, jež nespadaly do oficiálního lékařství.

TIP: Udání? Do tlamy! Lví schránka v Dóžecím paláci sloužila k udávání spoluobčanů

K exotickým povoláním pak patřily trhačky zubů, kominice, hudebnice, převoznice, věštkyně, námořnice a jedna zástupkyně svébytné profese označené jako ballotina – tedy žena počítající odevzdané hlasovací lístky v Dóžecím paláci. 

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907