Přestože se největší bitvy Velké války odehrávaly zpravidla na území Francie, první výstřely konfliktu třeskly v Belgii. Zdejší královská armáda se s podporou opevnění i zprvu tápajících dohodových mocností snažila zadržet valícího se nepřítele a způsobila mu citelné škody.
V létě 1914 se nad Evropou zatáhla válečná mračna. Výjimkou nebyla ani Belgie, jejíž představitelé již 24. července proklamovali, že v případě konfliktu je země připravena potvrdit svou neutralitu se zbraní v ruce. A skutečně: vzhledem k horšící se mezinárodní situaci vyhlásila vláda v poslední červencový den mobilizaci královské armády. Belgická pěchota na snímku očekává další vlnu nepřátelského útoku. Zuřivý odpor Belgičanů narušil časový harmonogram Schlieffenova plánu.
I. světová
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)