Beton odolný vůči zemětřesení zajistí, aby budova zůstala stát

16.10.2017 - Stanislav Mihulka

Beton s polymerovými vlákny a popílkem by mohl zachránit spoustu lidských životů

Odolný beton - Použití odolného betonu na zdi již stojících budov
Odolný beton - Použití odolného betonu na zdi již stojících budov

Reklama

Inženýři v oblastech ohrožených zemětřesením plánují stavby budov tak, aby pokud možno byly odolné proti otřesům. Co ale s budovami, které již stojí, a nejsou nijak zvlášť zabezpečené vůči zemětřesení?

Na kanadské Univerzitě Britské Kolumbie vyvinuli speciální beton, který je velmi odolný vůči otřesům. Experimenty ukázaly, že když se takový beton nastříká na běžné zdi, tak taková zeď zůstane stát i při poměrně silných otřesech.

TIP: Zkáza z hlubin: Geologický zlom ohrožuje Bangladéš, východní Indii a Myanmar

Nový beton nese označení EDCC (z anglického eco-friendly ductile cementitious composite). Jeho klíčovou složkou jsou polymerová vlákna, která mu dodávají potřebnou pevnost a zároveň pružnost při otřesech. Dalším vylepšením je, že 70 procent cementu v tomto betonu je nahrazeno průmyslovým popílkem. Použití tohoto betonu na budovy v ohrožených oblastech by mohlo zachránit mnoho lidských životů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UBC

  • Zdroj fotografií: UBC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907