Beton odolný vůči zemětřesení zajistí, aby budova zůstala stát

16.10.2017 - Stanislav Mihulka

Beton s polymerovými vlákny a popílkem by mohl zachránit spoustu lidských životů

Odolný beton - Použití odolného betonu na zdi již stojících budov
Odolný beton - Použití odolného betonu na zdi již stojících budov

Reklama

Inženýři v oblastech ohrožených zemětřesením plánují stavby budov tak, aby pokud možno byly odolné proti otřesům. Co ale s budovami, které již stojí, a nejsou nijak zvlášť zabezpečené vůči zemětřesení?

Na kanadské Univerzitě Britské Kolumbie vyvinuli speciální beton, který je velmi odolný vůči otřesům. Experimenty ukázaly, že když se takový beton nastříká na běžné zdi, tak taková zeď zůstane stát i při poměrně silných otřesech.

TIP: Zkáza z hlubin: Geologický zlom ohrožuje Bangladéš, východní Indii a Myanmar

Nový beton nese označení EDCC (z anglického eco-friendly ductile cementitious composite). Jeho klíčovou složkou jsou polymerová vlákna, která mu dodávají potřebnou pevnost a zároveň pružnost při otřesech. Dalším vylepšením je, že 70 procent cementu v tomto betonu je nahrazeno průmyslovým popílkem. Použití tohoto betonu na budovy v ohrožených oblastech by mohlo zachránit mnoho lidských životů.

  • Zdroj textu:

    UBC

  • Zdroj fotografií: UBC

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907