Beton s polymerovými vlákny a popílkem by mohl zachránit spoustu lidských životů
Inženýři v oblastech ohrožených zemětřesením plánují stavby budov tak, aby pokud možno byly odolné proti otřesům. Co ale s budovami, které již stojí, a nejsou nijak zvlášť zabezpečené vůči zemětřesení?
Na kanadské Univerzitě Britské Kolumbie vyvinuli speciální beton, který je velmi odolný vůči otřesům. Experimenty ukázaly, že když se takový beton nastříká na běžné zdi, tak taková zeď zůstane stát i při poměrně silných otřesech.
TIP: Zkáza z hlubin: Geologický zlom ohrožuje Bangladéš, východní Indii a Myanmar
Nový beton nese označení EDCC (z anglického eco-friendly ductile cementitious composite). Jeho klíčovou složkou jsou polymerová vlákna, která mu dodávají potřebnou pevnost a zároveň pružnost při otřesech. Dalším vylepšením je, že 70 procent cementu v tomto betonu je nahrazeno průmyslovým popílkem. Použití tohoto betonu na budovy v ohrožených oblastech by mohlo zachránit mnoho lidských životů.
UBC
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)