Drony AirMule ocení vojenské jednotky i záchranáři při nasazení v obtížném terénu
V městské zástavbě nebo v podobně náročném prostředí bývá velmi obtížné přistát a zase odstartovat. Platí to i pro vrtulníky, protože čepele rotoru jsou zranitelné. Izraelská společnost Tactical Robotics Ltd proto vyvíjí autonomní dron AirMule, který by se měl pohybovat právě v takovém prostředí. Před pár dny v Izraeli prototyp AirMule vůbec poprvé samostatně vzlétl.
AirMule je bezpilotní stroj, který může být řízený na dálku nebo létat nezávisle pomocí autonomního řídícího systému. Pohání ho dvě dmychadla a hodí se k evakuaci zraněných z bojových zón pod palbou, kde je hustá městská zástavba, lesní porost nebo něco podobného.
Jeden dron AirMule unese náklad až 500 kg, rychlostí až 185 km/h, do vzdálenosti 300 km a maximální výšky cca 5500 metrů. Jednotka 10 až 12 dronů AirMule by prý mohla zásobovat až 3 tisice bojovníků, a přitom odvážet zpět z bojové linie zraněné a padlé. Stejně dobře by se ale měly osvědčit i při rozsáhlých katastrofách.
Gizmag, Tactical Robotics Ltd
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)