Bílé jahody, červené limetky a švestkomeruňky: Ochutnejte exotické ovocné křížence

09.01.2023 - Vilém Koubek

Kdysi sváteční pochoutka, kterou si rodiny dopřávaly jen při výjimečných příležitostech, dnes už nikomu tep nezvedne: Exotické ovoce je dostupné prakticky po celý rok. Pokud tedy chcete zaujmout, musíte sáhnout po zcela nových druzích – šikovně vypěstovaných hybridech

<h3>Jahody naruby</h3><p><strong>pineberry | spojení:</strong> jahodník chilský a virginský</p><p>Plody rostliny pineberry vypadají na první pohled jako nepovedené jahody – zcela zralé mají jasně bílou barvu, s prosvítajícími červenými semínky. Na rozdíl od svého běžného protějšku jsou však miniaturní: <strong>Měří jen 15–23 milimetrů a na každé rostlince se jich urodí výrazně méně, což představuje cenu za jejich značnou odolnost vůči chorobám</strong>. Kvůli nízkému výnosu se však nepěstují ve velkém a jejich cena odpovídá omezené nabídce. Domovem popsaného hybridu se stala Belgie.<em> (foto: Shutterstock)</em></p>

Jahody naruby

pineberry | spojení: jahodník chilský a virginský

Plody rostliny pineberry vypadají na první pohled jako nepovedené jahody – zcela zralé mají jasně bílou barvu, s prosvítajícími červenými semínky. Na rozdíl od svého běžného protějšku jsou však miniaturní: Měří jen 15–23 milimetrů a na každé rostlince se jich urodí výrazně méně, což představuje cenu za jejich značnou odolnost vůči chorobám. Kvůli nízkému výnosu se však nepěstují ve velkém a jejich cena odpovídá omezené nabídce. Domovem popsaného hybridu se stala Belgie. (foto: Shutterstock)

<h3>Australská jednohubka</h3><p><strong>červené limetky | spojení:</strong> Citrus australasica a mandarinka</p><p>Citrus <strong>australasica</strong>, známý též jako red finger lime, představuje podlouhlý plod australského keře, pod jehož slupkou se skrývá sladká dužina. <strong>Šlechtitelé jej dokázali zkřížit s mandarinkou a výsledek pojmenovali červená limetka. Oproti klasickým citrusům má vínově zbarvenou slupku i sladší, červeno-oranžovou dužinu</strong>. Malé plody měří asi čtyři centimetry na délku, zhruba polovinu v průměru a jedí se celé. Na našich trzích se poprvé objevily v roce 2004.<em> (foto: Wikimedia Commons, Carl Davies (CISRO), CC BY 3.0)</em></p>

Australská jednohubka

červené limetky | spojení: Citrus australasica a mandarinka

Citrus australasica, známý též jako red finger lime, představuje podlouhlý plod australského keře, pod jehož slupkou se skrývá sladká dužina. Šlechtitelé jej dokázali zkřížit s mandarinkou a výsledek pojmenovali červená limetka. Oproti klasickým citrusům má vínově zbarvenou slupku i sladší, červeno-oranžovou dužinu. Malé plody měří asi čtyři centimetry na délku, zhruba polovinu v průměru a jedí se celé. Na našich trzích se poprvé objevily v roce 2004. (foto: Wikimedia Commons, Carl Davies (CISRO), CC BY 3.0)

<h3>Punčová trojka</h3><p><strong>peacotum | spojení:</strong> broskev, meruňka, švestka</p><p>Peacotum údajně jako první ovoce vzniklo kombinací tří různých plodů: <strong>Texturou dužiny se podobá broskvi, jemnou chutí však připomíná spíš spojení meruňky a švestky</strong>, přičemž chuťově má nejblíž k ovocnému punči. Odrůdu vyšlechtili vědci ze Zaiger’s Genetics, kteří se zaměřují na hybridní plodiny, a jejich „výsledky“ aktuálně pěstují především američtí farmáři na úpatí kalifornského pohoří Sierra Nevada.<em> (foto: Shutterstock)</em></p>

Punčová trojka

peacotum | spojení: broskev, meruňka, švestka

Peacotum údajně jako první ovoce vzniklo kombinací tří různých plodů: Texturou dužiny se podobá broskvi, jemnou chutí však připomíná spíš spojení meruňky a švestky, přičemž chuťově má nejblíž k ovocnému punči. Odrůdu vyšlechtili vědci ze Zaiger’s Genetics, kteří se zaměřují na hybridní plodiny, a jejich „výsledky“ aktuálně pěstují především američtí farmáři na úpatí kalifornského pohoří Sierra Nevada. (foto: Shutterstock)

<h3>Vata ve vinicích</h3><p><strong>hrozny z cukrové vaty | spojení:</strong> réva concord a kalifornské druhy</p><p>Jak už název napovídá, „cotton candy grapes“ neboli „hrozny z cukrové vaty“ jsou netradičně, skoro až nadmíru sladké. Jde o výtvor ovocnářského genetika <strong>Davida Caina</strong>, který se zabýval šlechtěním <strong>révy Concord</strong> – extrémně cukernaté, ale zároveň velmi křehké a náchylné k nemocem. Zkřížil ji proto s odolnějšími hrozny, jež snášejí i kalifornské podmínky. <strong>Výsledný kultivar se skutečně chutí podobá pouťové vatě a na každých sto gramů hmotnosti má o dva gramy cukru víc než běžné odrůdy</strong>.<em> (foto: Profimedia)</em></p>

Vata ve vinicích

hrozny z cukrové vaty | spojení: réva concord a kalifornské druhy

Jak už název napovídá, „cotton candy grapes“ neboli „hrozny z cukrové vaty“ jsou netradičně, skoro až nadmíru sladké. Jde o výtvor ovocnářského genetika Davida Caina, který se zabýval šlechtěním révy Concord – extrémně cukernaté, ale zároveň velmi křehké a náchylné k nemocem. Zkřížil ji proto s odolnějšími hrozny, jež snášejí i kalifornské podmínky. Výsledný kultivar se skutečně chutí podobá pouťové vatě a na každých sto gramů hmotnosti má o dva gramy cukru víc než běžné odrůdy. (foto: Profimedia)

<h3>Z Floridy do Česka</h3><p><strong>tangelo | spojení:</strong> mandarinka a pomelo či grep</p><p>Tangelu někteří přezdívají medový zvon, což je dáno tvarem ovoce, kterému vévodí charakteristický výstupek v místě napojení stopky. <strong>Jedná se o mandarinky, jež jsou díky kombinaci s pomelem či grepem výrazně větší – srovnatelné s lidskou pěstí – uvnitř si však zachovávají šťavnatost a sladkost</strong>. Na našem trhu se dá tangelo koupit pod názvem minneola. Pojmenování je ovšem matoucí, protože odkazuje pouze na odrůdu pěstovanou poblíž stejnojmenného floridského města.<em> (foto: Shutterstock)</em></p>

Z Floridy do Česka

tangelo | spojení: mandarinka a pomelo či grep

Tangelu někteří přezdívají medový zvon, což je dáno tvarem ovoce, kterému vévodí charakteristický výstupek v místě napojení stopky. Jedná se o mandarinky, jež jsou díky kombinaci s pomelem či grepem výrazně větší – srovnatelné s lidskou pěstí – uvnitř si však zachovávají šťavnatost a sladkost. Na našem trhu se dá tangelo koupit pod názvem minneola. Pojmenování je ovšem matoucí, protože odkazuje pouze na odrůdu pěstovanou poblíž stejnojmenného floridského města. (foto: Shutterstock)

ReklamaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907