Biohybridní ledvina si vede v testech skvěle: Časem by mohla nahradit dialýzu

20.09.2021 - Stanislav Mihulka

Náhradní biohybridní ledvina spojuje technologie s živými buňkami. V budoucnu by mohla nahradit dialýzu a i dárcovské transplantace ledvin

<p>Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. </p>

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 


Reklama

Pacienti se selháním ledvin jsou v mnoha případech odkázáni na pravidelnou dialýzu. Zachraňuje jim život, ale zároveň jde o náročnou, invazní a dost riskantní léčbu, která může přinést závažné komplikace. Odborníci americké University of California San Francisco (UCSF) v rámci projektu Kidney Project pracují na takzvané biohybridní ledvině, kterou je možné implantovat do těla pacienta.

Ledviny mají v těle řadu významných funkcí. Nejznámější je jejich schopnost filtrovat z krve toxiny a odpadní látky. Kromě toho ale také regulují krevní tlak a hlídají koncentraci elektrolytů a dalších tělních tekutin. Když ledviny selžou, je nutné jejich funkce nahradit. Pacienti využívají dialýzu, případně mohou podstoupit transplantaci ledvin, kterou ovšem doprovází řada úskalí, počínaje dostupností vhodného orgánu nebo jeho selháním.

Alternativa k dialýze i transplantaci 

Biohybridní ledvina představuje pozoruhodnou alternativu k dialýze i transplantaci ledvin. Dokáže nahradit hlavní funkce ledvin a přitom není nutné současně užívat léky potlačující imunitu nebo léky proti srážení krve, což je jinak v podobných případech běžné. Zařízení se připojuje ke dvěma cévám, a také k močovému měchýři.

TIP: Moč předčasných dětí má schopnost spravovat poškozené ledviny

Biohybridní ledvina má dvě hlavní komponenty. Hemifiltr tvoří křemíkové polovodičové membrány, které odstraňují z krve odpadní látky. Bioreaktor obsahuje upravené buňky ledvin a jeho úkolem je regulovat vlastnosti krve a vykonávat další metabolické funkce. V preklinických testech si zatím biohybridní ledvina vede skvěle a v dohledné době by mělo dojít na klinické testy s lidskými pacienty.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907