Biohybridní ledvina si vede v testech skvěle: Časem by mohla nahradit dialýzu

Náhradní biohybridní ledvina spojuje technologie s živými buňkami. V budoucnu by mohla nahradit dialýzu a i dárcovské transplantace ledvin

20.09.2021 - Stanislav MihulkaPacienti se selháním ledvin jsou v mnoha případech odkázáni na pravidelnou dialýzu. Zachraňuje jim život, ale zároveň jde o náročnou, invazní a dost riskantní léčbu, která může přinést závažné komplikace. Odborníci americké University of California San Francisco (UCSF) v rámci projektu Kidney Project pracují na takzvané biohybridní ledvině, kterou je možné implantovat do těla pacienta.

Ledviny mají v těle řadu významných funkcí. Nejznámější je jejich schopnost filtrovat z krve toxiny a odpadní látky. Kromě toho ale také regulují krevní tlak a hlídají koncentraci elektrolytů a dalších tělních tekutin. Když ledviny selžou, je nutné jejich funkce nahradit. Pacienti využívají dialýzu, případně mohou podstoupit transplantaci ledvin, kterou ovšem doprovází řada úskalí, počínaje dostupností vhodného orgánu nebo jeho selháním.

Alternativa k dialýze i transplantaci 

Biohybridní ledvina představuje pozoruhodnou alternativu k dialýze i transplantaci ledvin. Dokáže nahradit hlavní funkce ledvin a přitom není nutné současně užívat léky potlačující imunitu nebo léky proti srážení krve, což je jinak v podobných případech běžné. Zařízení se připojuje ke dvěma cévám, a také k močovému měchýři.

TIP: Moč předčasných dětí má schopnost spravovat poškozené ledviny

Biohybridní ledvina má dvě hlavní komponenty. Hemifiltr tvoří křemíkové polovodičové membrány, které odstraňují z krve odpadní látky. Bioreaktor obsahuje upravené buňky ledvin a jeho úkolem je regulovat vlastnosti krve a vykonávat další metabolické funkce. V preklinických testech si zatím biohybridní ledvina vede skvěle a v dohledné době by mělo dojít na klinické testy s lidskými pacienty.


Další články v sekci