Biologicky rozložitelné senzory ohlídají mozek a pak se neškodně rozpustí

20.01.2016 - Stanislav Mihulka

V medicíně nastupuje rozložitelná elektronika, která uchrání pacienty před dalšími operacemi


Reklama

Jakoby by chirurgický zákrok na mozku sám o sobě nestačil. Pacienti po takové operaci často potřebují poměrně objemné zařízení, které pohlídá jejich stav. Lékaři jim voperují do mozku a po nějakém čase ho opět vyjmou. Oboje přitom může pacientům způsobit další komplikace.

Vědci proto vyvinuli senzory menší než zrnko rýže, které sledují teplotu a tlak v mozkomíšním moku. Fungují několik měsíců a pak se kompletně rozpustí. Tyto senzory jsou připojené rozložitelnými dráty k rozhraní na svrchní straně lebky, do něhož posílají data.

Rozhraní je rozložitelné asi z 85 procent a zbytek lze vyjmout povrchovým chirurgickým zákrokem. Nové zařízení funguje stejně dobře jako stávající nerozložitelné implantáty. Zatím ho vyzkoušeli v experimentech na myších, za pár let by už mohli rozložitelné senzory hlídat i lidské pacienty.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature

  • Zdroj fotografií: J. Rogers / University of Illinois

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907