Biopaliva omezí emise letadel a také obávané kondenzační stopy

17.03.2017 - Stanislav Mihulka

Nejen auta, ale i letadla teď budou vozit pasažéry ekologicky

Kondenzační stopy -<p>Letecká biopaliva vyčistí oblohu</p>
Kondenzační stopy -

Letecká biopaliva vyčistí oblohu


Reklama

Kondenzační stopy za letadly vznikají promícháváním chladného vzduchu s horkými zplodinami ze spalování leteckého paliva. Vlastnosti kondenzačních stop přitom do značné míry závisejí na složení paliva.

Podobně jako do paliva pro automobily se i do leteckého paliva začínají přidávat biopaliva z různých rostlinných materiálů. Vědci NASA odebírali vzorky kondenzačních stop letadel poháněných biopalivy a analyzovali je. Výsledky je potěšily.

TIP: Čtyřmístný letoun HY4 pohánějí vodíkové palivové články

Používání leteckých biopaliv omezuje emise a jako zajímavý bonus také omezuje tvorbu kondenzačních stop. Milovníci konspiračních teorií, kteří nemají rádi oblohu plnou čar, teď budou o něco klidnější.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA/SSAI Edward WinsteadDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907