Bitevní křižník Scharnhorst: Postrach moří i prokleté plavidlo

25.08.2016 - Redakce Válka Revue

Scharnhorst byl bitevní křižník sloužící v německé Kriegsmarine. Už stavbu samotného plavidla Scharnhorst provázely smůla a smrtelné nehody


Reklama

Jméno nesl křižník po proslulém pruském maršálovi z 19. století Gerhardu von Scharnhorst a spolu s ním v německém Wilhelmshavenu Němci stavěli jeho sesterskou loď Gneisenau, pojmenovanou rovněž po významném vojevůdci z dob napoleonských válek. 

V prvních měsících roku 1941 obě lodi operovaly v Atlantiku, kde se jim podařilo potopit pár spojeneckých lodí a staly se postrachem britských konvojů. Protože se následně ve svém kotvišti v Le Havre staly cílem spojeneckých náletů, byly kvůli škodám na nějaký čas vyřazeny z činné služby. V roce 1943 se Scharnhorst vydal spolu s plavidlem Tirpitz na sever, přičemž v září toho roku zaútočili oba na spojeneckou základnu na Špicberkách.

Poté Scharnhorst kotvil v norských fjordech, odkud 25. prosince 1943 vyrazil zaútočit na britský konvoj. Angličané však zprávu zachytili a dekódovali, takže na německý bitevní křižník čekala silná skupina britských válečných lodí. Ty jej nakonec v bitvě u Severního mysu potopily, přičemž se zachránilo jen 36 námořníků. V září roku 2000 byl potopený Scharnhorst objeven norskou expedicí. 

  • Zdroj textu:

    Profimedia

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907