Bitva na Lechu: Konec maďarských nájezdů

29.06.2016 - Jan Hrdina

Jednou z velkých přelomových bitev raného středověku byl nepochybně střet na řece Lechu, který se odehrál 10. srpna 955


Reklama

10. srpna 955 po desetihodinovém zápolení definitivně skončila doba obávaných nájezdů maďarských kočovníků, kteří převzali štafetu od Avarů a Hunů. Maďaři představovali problém zejména pro Franskou říši, pustošili německé země, Francii i severní Itálii. Postavit se jim dokázal až Ota I., nikoliv však plánovaně.

Spojené síly

V létě 955 vtrhli Maďaři na jih Německa, kde plenili Bavorsko a Švábsko. Ota tou dobou pobýval s vojskem v Sasku, kde čelil povstání Polabských Slovanů. Zpráva o ničivé smršti z východu vyžadovala okamžitou odezvu. Maďaři se rozhodli oblehnout a dobýt Augsburg, jehož hradby byly poškozené, o to silnější byl ale odpor obránců. To Maďary zdrželo a Otovi poskytlo potřebný čas k zásahu a povolání posil. Vedle Franků, Bavorů a Švábů dorazili také Čechové.

TIP: Obři děsivého vzhledu: Skutečně Avaři přinášeli Slovanům jen smrt?

Kronikář Widukind uvádí tisíc vybraných bojovníků, jiný zdroj mluví o jezdcích. Českým válečníkům byla svěřena obrana zavazadel a zásob, původně se vůbec neměli zapojit do bojů. Ovšem nečekaným manévrem Maďarů to byli právě, kteří čelili hlavní útočné vlně. V boji obstáli, zdrželi nájezdníky do doby, než přišly posily, avšak téměř všichni u toho zahynuli. Maďary nakonec smetla králova těžká jízda, Legio Regia, a ukončila veškeré maďarské výboje. Nedlouho poté Maďaři vytvořili vlastní království pod vládou rodu Arpádovců.

Kníže Boleslav se bojů na Lechu neúčastnil. V téže době totiž vedl české vojsko proti jiné maďarské hordě, která vpadla na Moravu. Bohužel, zprávy o průběhu střetu opět postrádáme, víme ovšem, že i zde byli Maďaři poraženi a kníže dostál své pověsti zdatného vládce a vojevůdce.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907