Bitva o Korálové moře (2): První neúspěch japonských ozbrojených sil

26.06.2022 - Tomáš Svoboda

Japonské císařství se v první polovině roku 1942 vezlo na vítězné vlně. Dosavadní úspěšné válečné tažení přispívalo k víře v brzké ovládnutí nejen asijského kontinentu, ale také Tichomoří a k vytvoření takzvané Velké východní Asie. Bitva v Korálovém moři však znamenala první japonský neúspěch

<p>Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. <em>(foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)</em></p>

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)


Reklama

Poté, co se Japonci v květnu 1945 vylodili na ostrově Tulagi, námořní svaz s lehkou letadlovou lodí Šóhó a několika křižníky místo opustil a na místě zůstalo jen několik menších plavidel. Čtvrtého května ráno se k ostrovu přiblížil kontradmirál Frank J. Fletcher a vydal rozkaz zaútočit na nic netušícího nepřítele. Z paluby Yorktownu vzlétlo 12 devastatorů a 28 dauntlessů.

Předchozí část: Bitva o Korálové moře (1): První neúspěch japonských ozbrojených sil

Nebe plné Američanů

Než se překvapení Japonci zmohli na obranu, američtí piloti je zasypali pumami a beze ztrát se vrátili na Yorktown. Nepříteli však způsobili jen zanedbatelné škody. Kolem jedenácté hodiny proto odstartovalo dalších 39 letounů, leč výsledky byly opět hubené a navíc došlo ke ztrátě jednoho stroje. Na podporu vyslaná skupina wildcatů naopak zlikvidovala tři nepřátelské průzkumné stroje Micubiši F1M. V odpoledních hodinách provedli Američané poslední nálet 21 dauntlessů. Ani ten neuspěl a Fletcher se odebral na setkání se zbylými svazy.

Admirál Chester T. Nimitz, vrchní velitel Tichomořského námořnictva, později bombardování komentoval slovy: „Operace Tulagi byla vzhledem ke spotřebované munici a dosaženým výsledkům v každém případě zklamáním.“

V době, kdy radisté zachytili úpěnlivé volání o pomoc z Tulagi, byl jeden z japonských svazů příliš daleko, než aby mohl poskytnout účinnou pomoc. Jeho velitel Takagi se teprve ze severu pozvolna blížil ke Korálovému moři. Když však zjistil, že se v oblasti nachází nejméně jedna nepřátelská letadlová loď, po dotankování ihned vyrazil směrem na jihovýchod, Američanům vstříc.

Hra na schovávanou

Ráno 5. května se Lexington a Yorktown setkaly a po doplnění paliva pokračovaly v plavbě na severozápad. Šestý květen, kdy vplul do Korálového moře admirál Takagi s letadlovými loděmi Zuikaku Šókaku, plynul bez výrazných událostí. Jak Američané, tak Japonci prováděli průzkum okolí, ale bez výrazného úspěchu.

Americké svazy byly před zraky Japonců skryty ve frontální oblačnosti a samy naopak pátraly ve špatném směru, i když se k sobě protivníci toho dne přiblížili na pouhých 110 km. Odpoledne získal Fletcher rádiové zprávy o velkém uskupení japonských lodí. Nebylo pochyb, že se jedná o invazní svaz.

Hlášení průzkumu

Informace o lodích získaly posádky čtyř bombardérů B-17 z Austrálie, které objevily svaz kontradmirála Aritoma Gotóa s letadlovou lodí Šóhó, a dokonce na něj neúspěšně zaútočily. Fletcher se tak obrátil severozápadním směrem s úkolem zneškodnit nepřítele. Pro potřeby pozdějšího natankování zamířil k jihu tanker Neosho a torpédoborec Sims.

TIP: Japonské válečné zločiny: Děsivé rituály krvelačných kanibalů

Takagi rovněž toho dne neměl žádné tušení o pozicích a síle Američanů. Přesto se 25. letecké flotile podařilo Američany objevit. Zpráva adresovaná Takagimu však postrádala přesnost a přišla pozdě. To už měl viceadmirál informace z nového průzkumu. Schylovalo se k rozhodujícímu střetu…

Dokončení: Bitva o Korálové moře (3): První neúspěch japonských ozbrojených sil (vychází v neděli 3. července)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907