Bizarní vzhled červené mlhoviny je pravděpodobně jen optický klam

01.02.2016 - Martin Reichman


Reklama

Pokud bychom hledali kandidáta na titul „nejbizarnější mlhovina“, pak by struktura označovaná jako Červený čtverec byla rozhodně velkým favoritem. Její podivný tvar je podle vědců dán působením centrální žhavé hvězdy MWC 922. Ta pravděpodobně ve svém závěrečném vývojovém stupni vyvrhla kužely plynu, které se na snímku Keckova dalekohledu kříží téměř v pravých úhlech. Tyto kužely patrně vidíme ze stran, a proto se mlhovina jeví jako čtvercového tvaru. Jde tak s největší pravděpodobností o pouhý optický klam. Pokud bychom se na mlhovinu dokázali podívat z jiného úhlu, mohly by se podle vědců tyto kužely podobat obřím prstencům, jaké známe například v okolí supernovy 1987A.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Peter Tuthill, James Lloyd

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907