Bizarní vzhled červené mlhoviny je pravděpodobně jen optický klam

01.02.2016 - Martin Reichman


Reklama

Pokud bychom hledali kandidáta na titul „nejbizarnější mlhovina“, pak by struktura označovaná jako Červený čtverec byla rozhodně velkým favoritem. Její podivný tvar je podle vědců dán působením centrální žhavé hvězdy MWC 922. Ta pravděpodobně ve svém závěrečném vývojovém stupni vyvrhla kužely plynu, které se na snímku Keckova dalekohledu kříží téměř v pravých úhlech. Tyto kužely patrně vidíme ze stran, a proto se mlhovina jeví jako čtvercového tvaru. Jde tak s největší pravděpodobností o pouhý optický klam. Pokud bychom se na mlhovinu dokázali podívat z jiného úhlu, mohly by se podle vědců tyto kužely podobat obřím prstencům, jaké známe například v okolí supernovy 1987A.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Peter Tuthill, James Lloyd

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Obyvatelé španělské vesnice San Bartolomé de Pinares se při příležitosti svátku svatého Antonína scházejí k velké podívané: jezdci na koních přeskakují za zvuku bubnů a jiných nástrojů hořící hranice.

Revue

Během tzv. Maunderova minima se na Slunci neobjevovaly téměř žádné skvrny.

Vesmír

Otrlí vojáci třicetileté války, zběhové, psanci... Stačilo mít trochu štěstí, chladnokrevnosti a odvahy a už ve vás ostatní viděli fexty...

Historie

Čertova studánka na Vyhlídce u Smržovky.

Příroda

Mrtví alkouni na jaře 2016, poblíž Homeru na Aljašce.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907