Blue Origin vs SpaceX: Souboj miliardářů je požehnáním pro lety do vesmíru

Jeff Bezos a Elon Musk soupeří v dobývání vesmíru. Kéž by jim to vydrželo co nejdéle

14.03.2017 - Stanislav MihulkaCokoliv uděláš, to já zvládnu mnohem lépe. To si asi mezi sebou říkají šéf společnosti Blue Origin Jeff Bezos se šéfem SpaceX Elonem Muskem. Jejich aktivity ve vesmíru i jejich technologie jsou si totiž velmi podobné.

Bezos před pár dny představil opakovaně použitelné nosné rakety New Glenn, která je v řadě věcí podobná nosným raketám Falcon 9 Elona Muska. Včetně toho, že první stupeň nosné rakety New Glenn bude přistávat na robotické plovoucí plošině, přesně jako rakety SpaceX.

Kdo má lepší raketu?

Raketa New Glenn by měla vynést na nízkou oběžnou dráhu asi 45 tun nákladu. Tím asi dvojnásobně překoná možnosti rakety Falcon 9. SpaceX už ale připravují těžkou nosnou raketu Falcon Heavy, která dostane na nízkou oběžnou dráhu asi 54 tun. Musk nedávno ohlásil, že v roce 2018 pošle astronauty na cestu kolem Měsíce a Bezos hned na to přisadil, že pošle na Měsíc přistávací moduly s nákladem.

TIP: Velké plány: Jeff Bezos z Amazonu se chce pustit do dobývání Měsíce

Je to podobné, jako v minulém století velmoci soupeřily ve vesmírném závodě, a předháněly se, kdo kam dřív pošle sondu nebo dokonce lidskou posádku. Tak jako tehdy, budou i dnes takové závody ohromným přínosem pro lety do vesmíru i celé lidstvo.

 

  • Zdroj textu

    IFL Science

  • Zdroj fotografií

    Blue Origin


Další články v sekci