Boj o čas: Archeologové mají pohotovost v tajících Alpách

20.10.2020 - Stanislav Mihulka

Tající ledovce přichystaly vědcům bohatou sklizeň archeologických nálezů. Problémem je ale jejich velké množství a skutečnost, že nevydrží moc dlouho

<p>Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.</p>

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.


Reklama

V roce 1991 byla v Ötztalských Alpách objevena slavná mumie Ötzi, známá také jako ledovcový muž. Jde o nejstarší evropskou přirozeně vzniklou lidskou mumii, která nám přinesla mnoho nesmírně cenných informací o životě našich předků z časů před zhruba 5 tisíci lety. S postupujícím globálním oteplováním Alpy tají víc a víc a s ustupujícími ledovci se vynořují další zajímavé nálezy. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Archeologové obecně určitě nepatří k příznivcům globálního oteplování. Rostoucí teploty a s nimi spojené jevy jim na řadě nalezišť ztrpčují život. Pokud jde ale o ledovce, jejich tání pomáhá odhalovat unikátní nálezy, často skvěle zachovalé, ke kterým by se vědci jinak nejspíš nedostali. Dokonce je možné říci, že nám přímo před očima vzniká úplně nové odvětví výzkumu – ledovcová archeologie.

TIP: Nefalšovaná paleo dieta: Jaké bylo poslední jídlo ledového muže Ötziho?

Tající alpské ledovce odkrývají úžasné věci. Vědci zde objevují nové stopy po aktivitě dávných lidí, které by jinak rychle zmizely. Zpod ledu se tak vynořují artefakty z organických materiálů, jako je kůže, dřevo, kůra nebo látka. Takové věci se jinak uchovávají jen velice vzácně. Současně to ale znamená, že tyto nálezy jsou velmi zranitelné a v terénu nevydrží dlouho. Archeologové proto varují, že pokud odhalená naleziště nebudou rychle odpovídajícím způsobem ošetřena, cenné artefakty zase velmi rychle zmizí. Tentokrát ale bohužel nenávratně.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907