Bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25: Nástupce obrněnců BMP

20.07.2017 - Lukáš Visingr

 Kurganěc-25 -<p>Kurganěc-25 je ruské pásové obrněné bojové vozidlo pěchoty. V Ruské armádě má nahradit vozidla řady BMP a MT-LB.</p>
Kurganěc-25 -

Kurganěc-25 je ruské pásové obrněné bojové vozidlo pěchoty. V Ruské armádě má nahradit vozidla řady BMP a MT-LB.


Reklama

Coby nástupce obrněnců řad BMP a MT-LB vytvořil Kurganský strojírenský závod platformu Kurganěc-25, kde číslo ve jménu odkazuje na největší bojovou hmotnost. Jde o střední pásové vozidlo, jehož základní aplikace představují vozidla určená k přepravě a podpoře pěchoty, tedy obrněné transportéry a bojová vozidla pěchoty. Tyto dvě verze se odlišují zejména sestavou výzbroje a prostředků aktivní ochrany, ale základní design podvozku a korby se shodují.

Obrněný transportér Kurganěc-25

V přední části se nachází motor a tříčlenná osádka, kdežto v zádi má svoje sedačky osm motostřelců. K bokům se dají připojit rozměrné bloky přídavné pancéřové ochrany, které dle některých zdrojů fungují i jako „plováky“, tedy dutá tělesa ke zvyšování výtlaku při plavbě. Obrněnce Kurganěc-25 totiž dokážou díky dvěma záďovým vodometům také plout. O pohon se stará agregát firmy JaMZ o výkonu mezi 588 kW, díky kterému by vozidla měla jezdit rychlostí cca 80 km/h.

Druhou podobu řady Kurganěc-25 reprezentuje bojové vozidlo pěchoty (na snímku), které se může pochlubit silnější útočnou i obrannou výzbrojí. Na korbě se nachází modul Epocha, označovaný někdy i jako Bumerang-BM, který se objevuje také na dalších ruských vozidlech nové generace. Základní výzbroj tvoří 30mm automatický kanon 2A42, vedle něj 7,62mm kulomet, kdežto na bocích modulu se nacházejí celkem čtyři vypouštěcí trubice pro protitankové řízené rakety Kornet-D s dosahem 10 km, naváděné pomocí laserového paprsku.

Součást modulu tvoří rovněž dva senzorové bloky, první pro střelce a druhý pro velitele. Druhou zásadní odlišnost bojového vozidla pěchoty (označovaného rovněž B-11) od obrněného transportéru tvoří kvalitnější ochrana, jelikož tato verze má i další systém aktivní ochrany – vyhlíží jako zmenšená varianta kompletu Afganit na platformě Armata.

Vrátíme-li se ještě k modulu Epocha, pak se obecně předpokládá, že jeho nynější podoba ještě nemá definitivní podobu a že sériová vozidla dostanou do výbavy kanon ráže 45 nebo 57 mm. Vedle toho se chystají další typy řady Kurganěc-25, například protiletadlový komplex a průzkumná či velitelská vozidla; spekuluje se i o lehkém tanku se 125mm kanónem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Zbraně číslo 21

  • Zdroj fotografií: Wikimedia, Vitaly V. Kuzmin

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907