Nejnovější údaje shromážděné sondou Juno naznačují, že bouře na Jupiteru sahají hluboko do jeho atmosféry a trvají mnohem déle, že jakékoli atmosférické procesy známé ze Země. Povaha těchto atmosférických jevů navíc podle vědců nepřipomíná nic, co bychom znali z jiných koutů Sluneční soustavy.
Data sondy Juno a jejího infračerveného mapovače polárních září (JIRAM) ukazují, že bouře na Jupiteru sahají do hloubky okolo 3 000 kilometrů. To je mnohem hlouběji, než se doposud předpokládalo.
TIP: Sonda Juno přinesla nová fakta o největší bouři na Jupiteru
Nejde ale o jediné překvapení, které Juno vědcům přichystala. Na kompozitním snímku bouře z jižního pólu Jupitera je patrný centrální cyklóna obklopená hned pěticí dalších cirkumpolárních bouří. Každá má v průměru mezi 5 600 až 7 000 kilometry. Přestože jsou okolní cyklóny v těsném kontaktu s centrální bouří, jejich morfologie zůstala podle vědců zcela unikátní. Že nejde o ojedinělý jev dokazuje i snímek ze severního pólu planety, kde centrální bouři obklopuje hned osm dalších cyklón s průměrem od 4 000 až po 4 600 kilometrů.
NASA
HistorieMladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, Manka, CC BY-SA 3.0)
PřírodaDomovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)