Bouře v Africkém rohu: Intervence OSN a USA v Somálsku (2)

25.02.2018 - Petr Sehnálek

Počátkem 90. let se Somálsko ocitlo ve víru občanské války, která způsobila humanitární katastrofu. Veškeré snahy OSN o řešení situace však vyšly naprázdno a ani přímá vojenská akce Spojených států amerických nepřinesla úspěch

<p>Američtí vojáci v Somálsku během operace Restore Hope, 1992</p><p> </p>

Američtí vojáci v Somálsku během operace Restore Hope, 1992

 


Reklama

Po neúspěšných „ad hoc“ snahách polapit Aidida přistoupili Američané k propracovanějším akcím. K tomuto úkolu byli zpočátku předurčeni vojáci z 10. horské divize, kteří do té doby plnili funkci sil rychlé reakce. Výsledkem bylo několik speciálních operací, z nichž nejvýznamnější se uskutečnila 12. července 1993.

Chyťte Aidida!

Jejím cílem se stal dům Aididova ministra vnitra Abdiho Hassana Awale, v němž se měli dle zpráv agentů setkat nejvyšší představitelé Somálské národní aliance. Útok zahájilo šest bitevních vrtulníků AH-1, které protitankovými střelami a kanóny napadly cílový objekt. Po „změkčení cíle“ přistály transportní vrtulníky UH-60 s pěšáky, kteří nejprve izolovali oblast a pak vnikli do poničeného domu.

Předchozí část: Bouře v Africkém rohu: Jak vypadala intervence modrých přileb v Somálsku (1)

V troskách nalezlo smrt mezi 20 až 60 osobami, akce se však minula účinkem a přitáhla nevhodnou mediální pozornost. Operace také bezprostředně negativně rozdmýchala vášně místního obyvatelstva, což mělo za následek ubití čtyř zahraničních novinářů, kteří chtěli podat o incidentu zprávu přímo z místa události.

Pěšáci 10. horské divize však dále prováděli běžnou hlídkovou činnost, zajišťovali poškozené vrtulníky, ochraňovali humanitární konvoje a vedli ofenzivní pátrací akce, přičemž pravidelně docházelo k přestřelkám. Aidid však zůstával stále na svobodě a dvakrát do týdne přinášeli místní agenti zaručené zprávy o generálově spatření a místě jeho aktuálního pobytu. Síly rychlé reakce však vždy udeřily naprázdno.

Bombová odveta

Aby toho nebylo málo, v srpnu somálské bojůvky začaly používat dálkově odpalované nálože ve vozidlech, kterými začaly způsobovat silám OSN další ztráty. Tváří v tvář eskalaci se USA rozhodly vyslat do země speciální síly, aby se s generálem vypořádaly. Koncem srpna 1993 kombinovaný útvar Task Force Ranger byl složen z roty B 3. praporu 75. pěšího pluku (Ranger), odřadu protiteroristické jednotky Delta, speciální skupiny námořního komanda SEAL a také personálu 160. leteckého pluku zvláštních operací.

Příslušníci speciální jednotky o síle 400 mužů pak v průběhu září a října uskutečnili v rámci operace Gothic Serpent několik úspěšných akcí, při nichž zajali několik Aididových spolupracovníků a objevili četné úkryty zbraní. Při akci 21. září si vytáhl „černého Petra“ i Aididův fi nančník Osman Ali Atto. 

Jednoduchý plán

Úsilí speciálních jednotek nakonec vyústilo v nejintenzivnější pěchotní střet amerických ozbrojených sil od skončení vietnamské války. V neděli 3. října se uskutečnila operace, jejímž cílem se měl stát Aididův ministr zahraničí Omar Salad Elmi a ministr vnitra Awale. Plán byl jednoduchý: příslušníci Rangers slaní z vrtulníků do operační oblasti a vytvoří obranný perimetr kolem cílové budovy, čímž budou krýt činnost přepadové skupiny z jednotky Delta, kterou na místo dopraví útočné vrtulníky MH-6 od 160. leteckého pluku.

Příslušníky výsadku a zajatce pak odveze zpět na základnu kolona terénních vozidel HMMWV a třítunových náklaďáků. Podtrženo sečteno, za půl hodiny mělo být vše vyřízeno. Kola miniaturní válečné mašinerie se začala roztáčet ve 13:50, když Američané obdrželi informaci o výskytu prioritních cílů v hotelu Olympic. Po prověření a posledních kontrolách byla operace v 15:30 zahájena a vrtulníky s přepadovými komandy odletěly vstříc cílovým objektům.

Černý jestřáb sestřelen

Třebaže úder probíhal zpočátku hladce, objekt byl rychle zajištěn, vzati zajatci a evakuační konvoj dorazil včas, nečekaně silný odpor somálských bojovníků a sestřelení dvou vrtulníků UH-60 Blackhawk v prostoru tržiště Bakara akci značně zkomplikovaly. Američané se nyní museli zaměřit na záchranu osádek uvízlých uprostřed města a ohrožených jak bojovníky, tak rozzuřenými civilisty, které propagandistické vysílání podněcovalo k odporu proti vetřelcům.

Na 90 příslušníků Rangers a Delty se ve snaze probojovat k místům havárií ocitlo v intenzivním pouličním boji proti obrovské přesile, což se brzy projevilo na rostoucích počtech ztrát. Jelikož mezi americkými silami rychlé reakce a velitelstvím UNOSOM II nebyly rozpracovány společné nouzové plány, nešlo ihned vyslat účinnou pomoc.

Pryč z pekla

Nakonec však kolem 21:45 konečně vyrazila kolona složená z Američanů, Malajců a Pákistánců, vybavených obrněnými vozidly. Silný odpor Somálců vyzbrojených střelami RPG-7 a k obraně výhodná zástavba však způsobily zdržení a ztráty. Po půlnoci se podařilo příslušníkům 10. horské divize, kteří tvořili čelo kolony, dosáhnout obranného perimetru, který Rangers zřídili u prvního místa havárie.

Evakuace probíhala pod palbou somálských bojovníků, kterou ale účinně pomáhaly pacifikovat malé bitevní vrtulníky AH-6, jejichž osádky byly vycvičené pro noční operace. O půl čtvrté se podařilo naložit všechny padlé a raněné do obrněnců, ale bylo třeba ještě vyprostit tělo pilota z trosek stroje, což se povedlo až v šest hodin ráno. Kolona tak absolvovala návrat na nejbližší základnu OSN za denního světla, přičemž někteří Rangers a horští pěšáci museli přesun zvládnout poklusem vedle vozidel, jelikož pro ně kvůli množství raněných nezbylo volné místo. 

Konec operace

Výsledkem akce bylo 18 padlých a 73 raněných Američanů. Při akci utrpěli menší ztráty také malajští a pákistánští příslušníci záchranného konvoje. Somálská strana ztratila dle nejpravděpodobnějších odhadů 800 až 1 000 padlých a přibližně 4 000 raněných. Ačkoliv akce byla z hlediska vytčených cílů úspěšná, přinesla tolik negativní mediální pozornosti, že přímo ovlivnila rozhodnutí o ukončení aktivit OSN v Somálsku.

Již 6. října nařídil prezident Clinton zrušení všech amerických akcí proti silám generála Aidida. Následovalo postupné ukončení neúspěšného angažmá Organizace spojených národů, jejíž poslední jednotky se stáhly v březnu 1994.

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Starší ženy často nepovažují nošení kruhů za nic mimořádného. Za dlouhá léta si na těžkou ozdobu zvykly.

Zajímavosti

Pistole na drony DroneGun MkIII

Věda

Geostacionární komunikační satelit SES-15

Reklama
Historie

Párek supermasivních černých děr před srážkou

Vesmír

Obrněné automobily SdKfz 222 se používaly hlavně pro předsunutý průzkum

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907