Bouře v Africkém rohu: Intervence OSN a USA v Somálsku (2)

Počátkem 90. let se Somálsko ocitlo ve víru občanské války, která způsobila humanitární katastrofu. Veškeré snahy OSN o řešení situace však vyšly naprázdno a ani přímá vojenská akce Spojených států amerických nepřinesla úspěch

25.02.2018 - Petr Sehnálek



Po neúspěšných „ad hoc“ snahách polapit Aidida přistoupili Američané k propracovanějším akcím. K tomuto úkolu byli zpočátku předurčeni vojáci z 10. horské divize, kteří do té doby plnili funkci sil rychlé reakce. Výsledkem bylo několik speciálních operací, z nichž nejvýznamnější se uskutečnila 12. července 1993.

Chyťte Aidida!

Jejím cílem se stal dům Aididova ministra vnitra Abdiho Hassana Awale, v němž se měli dle zpráv agentů setkat nejvyšší představitelé Somálské národní aliance. Útok zahájilo šest bitevních vrtulníků AH-1, které protitankovými střelami a kanóny napadly cílový objekt. Po „změkčení cíle“ přistály transportní vrtulníky UH-60 s pěšáky, kteří nejprve izolovali oblast a pak vnikli do poničeného domu.

Předchozí část: Bouře v Africkém rohu: Jak vypadala intervence modrých přileb v Somálsku (1)

V troskách nalezlo smrt mezi 20 až 60 osobami, akce se však minula účinkem a přitáhla nevhodnou mediální pozornost. Operace také bezprostředně negativně rozdmýchala vášně místního obyvatelstva, což mělo za následek ubití čtyř zahraničních novinářů, kteří chtěli podat o incidentu zprávu přímo z místa události.

Pěšáci 10. horské divize však dále prováděli běžnou hlídkovou činnost, zajišťovali poškozené vrtulníky, ochraňovali humanitární konvoje a vedli ofenzivní pátrací akce, přičemž pravidelně docházelo k přestřelkám. Aidid však zůstával stále na svobodě a dvakrát do týdne přinášeli místní agenti zaručené zprávy o generálově spatření a místě jeho aktuálního pobytu. Síly rychlé reakce však vždy udeřily naprázdno.

Bombová odveta

Aby toho nebylo málo, v srpnu somálské bojůvky začaly používat dálkově odpalované nálože ve vozidlech, kterými začaly způsobovat silám OSN další ztráty. Tváří v tvář eskalaci se USA rozhodly vyslat do země speciální síly, aby se s generálem vypořádaly. Koncem srpna 1993 kombinovaný útvar Task Force Ranger byl složen z roty B 3. praporu 75. pěšího pluku (Ranger), odřadu protiteroristické jednotky Delta, speciální skupiny námořního komanda SEAL a také personálu 160. leteckého pluku zvláštních operací.

Příslušníci speciální jednotky o síle 400 mužů pak v průběhu září a října uskutečnili v rámci operace Gothic Serpent několik úspěšných akcí, při nichž zajali několik Aididových spolupracovníků a objevili četné úkryty zbraní. Při akci 21. září si vytáhl „černého Petra“ i Aididův fi nančník Osman Ali Atto. 

Jednoduchý plán

Úsilí speciálních jednotek nakonec vyústilo v nejintenzivnější pěchotní střet amerických ozbrojených sil od skončení vietnamské války. V neděli 3. října se uskutečnila operace, jejímž cílem se měl stát Aididův ministr zahraničí Omar Salad Elmi a ministr vnitra Awale. Plán byl jednoduchý: příslušníci Rangers slaní z vrtulníků do operační oblasti a vytvoří obranný perimetr kolem cílové budovy, čímž budou krýt činnost přepadové skupiny z jednotky Delta, kterou na místo dopraví útočné vrtulníky MH-6 od 160. leteckého pluku.

Příslušníky výsadku a zajatce pak odveze zpět na základnu kolona terénních vozidel HMMWV a třítunových náklaďáků. Podtrženo sečteno, za půl hodiny mělo být vše vyřízeno. Kola miniaturní válečné mašinerie se začala roztáčet ve 13:50, když Američané obdrželi informaci o výskytu prioritních cílů v hotelu Olympic. Po prověření a posledních kontrolách byla operace v 15:30 zahájena a vrtulníky s přepadovými komandy odletěly vstříc cílovým objektům.

Černý jestřáb sestřelen

Třebaže úder probíhal zpočátku hladce, objekt byl rychle zajištěn, vzati zajatci a evakuační konvoj dorazil včas, nečekaně silný odpor somálských bojovníků a sestřelení dvou vrtulníků UH-60 Blackhawk v prostoru tržiště Bakara akci značně zkomplikovaly. Američané se nyní museli zaměřit na záchranu osádek uvízlých uprostřed města a ohrožených jak bojovníky, tak rozzuřenými civilisty, které propagandistické vysílání podněcovalo k odporu proti vetřelcům.

Na 90 příslušníků Rangers a Delty se ve snaze probojovat k místům havárií ocitlo v intenzivním pouličním boji proti obrovské přesile, což se brzy projevilo na rostoucích počtech ztrát. Jelikož mezi americkými silami rychlé reakce a velitelstvím UNOSOM II nebyly rozpracovány společné nouzové plány, nešlo ihned vyslat účinnou pomoc.

Pryč z pekla

Nakonec však kolem 21:45 konečně vyrazila kolona složená z Američanů, Malajců a Pákistánců, vybavených obrněnými vozidly. Silný odpor Somálců vyzbrojených střelami RPG-7 a k obraně výhodná zástavba však způsobily zdržení a ztráty. Po půlnoci se podařilo příslušníkům 10. horské divize, kteří tvořili čelo kolony, dosáhnout obranného perimetru, který Rangers zřídili u prvního místa havárie.

Evakuace probíhala pod palbou somálských bojovníků, kterou ale účinně pomáhaly pacifikovat malé bitevní vrtulníky AH-6, jejichž osádky byly vycvičené pro noční operace. O půl čtvrté se podařilo naložit všechny padlé a raněné do obrněnců, ale bylo třeba ještě vyprostit tělo pilota z trosek stroje, což se povedlo až v šest hodin ráno. Kolona tak absolvovala návrat na nejbližší základnu OSN za denního světla, přičemž někteří Rangers a horští pěšáci museli přesun zvládnout poklusem vedle vozidel, jelikož pro ně kvůli množství raněných nezbylo volné místo. 

Konec operace

Výsledkem akce bylo 18 padlých a 73 raněných Američanů. Při akci utrpěli menší ztráty také malajští a pákistánští příslušníci záchranného konvoje. Somálská strana ztratila dle nejpravděpodobnějších odhadů 800 až 1 000 padlých a přibližně 4 000 raněných. Ačkoliv akce byla z hlediska vytčených cílů úspěšná, přinesla tolik negativní mediální pozornosti, že přímo ovlivnila rozhodnutí o ukončení aktivit OSN v Somálsku.

Již 6. října nařídil prezident Clinton zrušení všech amerických akcí proti silám generála Aidida. Následovalo postupné ukončení neúspěšného angažmá Organizace spojených národů, jejíž poslední jednotky se stáhly v březnu 1994.

  • Zdroj textu

    Válka REVUE

  • Zdroj fotografií

    Wikimedia


Další články v sekci