Braňte královnu! Nečekaná invaze dvacetitisícového včelího roje

29.07.2016 - redakce 100+1

Nevinný výlet do města se pro 68letou Britku změnil v noční můru – její auto začaly z neznámého důvodu pronásledovat tisíce včel


Reklama

Carol Howarthová si jen na malou chvíli odskočila nakoupit do města Haverfordwest v západním Walesu; když se však vrátila ke svému autu, nalezla jej „pokryté“ dvacetitisícovým rojem včel.

S potenciálně velmi nebezpečným hmyzem si nakonec poradil až tým přivolaných včelařů, kteří hrozbu opatrně přemístili do speciálních boxů a posléze osvětlili také důvod útoku: V kufru auta uvízla královna roje a její poddaní ji jednoduše přiletěli zachránit.

Nebohá Carol však našla své vozidlo pod „kobercem“ včel i následujícího dne, přičemž tentokrát už odborníci tak přesvědčivé vysvětlení neměli. Včely si údajně našly auto znovu, protože z něj dřív vyzařovalo příjemné teplo.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907