Brazilská Pedra Furada: Důstojná brána do parku Jalapão

22.08.2022 - Marek Telička

Málokterý národní park má tak působivou vstupní bránu, jako je Pedra Furada v brazilském státním parku Jalapão.

<p>Malá část skalního útvaru <strong>Pedra Furada</strong> a jeden z několika otvorů, jimiž je skála proděravěna. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Malá část skalního útvaru Pedra Furada a jeden z několika otvorů, jimiž je skála proděravěna. (foto: Shutterstock)


Reklama

V brazilském státě Tocantins, jenž je šestadvacátým a nejmladším brazilským státem (vznikl v roce 1988, má rozlohu cca 278 tisíc km² a bydlí v něm zhruba 1,5 milionu lidí) se nachází státní park Jalapão, jenž pokrývá asi 34 tisíc km² (tedy více než desetinu plochy státu) a leží 300 kilometrů od Palmas, hlavního města státu Tocantins.

TIP: Americký Národní park Arches – Skalní oblouky na solném ložisku

Za bránu do parku je považována pozoruhodná skalní formace nazvaná Pedra Furada, což znamená Děravá skála. Ti, kdo sem míří, potřebují dobré auto, protože terén je náročný a daleko od lidských sídel. Kromě toho, že skála odhaluje prastaré geologické vrstvy, ona samotná i její okolí poskytuje útočiště mnoha nejrůznějším druhům ptáků.

Letecký pohled na skalní útvar Pedra Furada. (foto: Shutterstock)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907